Pierwszy przeszczep płuc w Małopolsce. Specjaliści ze szpitala im. Jana Pawła II uratowali 40-latkę

fot. Krakowski Szpital Specjalistyczny im. św. Jana Pawła II

W połowie czerwca 2023 roku po raz pierwszy wykonano przeszczepienie płuc w Krakowskim Szpitalu Specjalistycznym im. św. Jana Pawła II. To pierwsza placówka w Małopolsce, która przeprowadziła tego rodzaju operację.

Diagnoza: Zwłóknienie płuc

Niepaląca 40-latka, w wyniku choroby śródmiąższowej płuc, doznała nieodwracalnego zwłóknienia narządu. Pod koniec maja 2023 roku w trybie pilnym, została hospitalizowana w Oddziale Chorób Śródmiąższowych Płuc i Transplantologii, gdzie zespół pod kierownictwem dr n.med. Mirosława Nęckiego przeprowadził badania, ustalił ciężki stopień zaawansowania choroby i zakwalifikował do przeszczepienia płuc, jako zabiegu ratującego jej życie.

Transplantacja: Procedura krok po kroku

O tym, jak wyglądał proces transplantacji mówi w rozmowie z mediami dr hab. Jacek Piątek.

– Po otrzymaniu informacji z Centrum Koordynacyjnego Poltransplant, że jest potencjalny dawca, który na podstawie szeregu badań obrazowych i biochemicznych jest optymalny dla naszej pacjentki, nastąpiła akceptacja, która zawsze odbywa się zespołowo, czyli w zespole kardiochirurga, pulmonologa i anestezjologa. Pierwszym etapem operacji było pobranie narządu od dawcy i jego transport do naszego szpitala. Wielką pomoc okazało nam wojsko z 8 Bazy Lotnictwa Transportowego w Krakowie, za co jesteśmy bardzo wdzięczni. Następnie przeprowadzono zabieg przeszczepienia obu płuc na Sali Operacyjnej Oddziału Klinicznego Chirurgii Serca, Naczyń i Transplantologii. Zabieg, który należy do wymagających technicznie, okazał się wyjątkowo skomplikowany z uwagi na obustronne masywne zrosty w jamach opłucnowych, które spowodowały trudności anatomiczne w przeprowadzeniu operacji – wyjaśnia powiedział transplantolog kliniczny i kardiochirurg dr hab. n. med. Jacek Piątek (Zastępca Kierownika Oddziału Klinicznego Chirurgii Serca, Naczyń i Transplantologii).

Operacja trwała 14 godzin i zakończyła się sukcesem dzięki dodatkowemu wsparciu doświadczonego zespołu transplantologów z Zabrza (kardiochirurdzy i anestezjolog). Zespół z „Jana Pawła” przechodził ponad roczne szkolenie w Zabrzu i we współpracy korzysta z ich ponad 20-letniego doświadczenia w transplantacji płuc.

Powrót do formy

Po operacji pacjentka została przeniesiona do I Oddziału Anestezjologii i Intensywnej Terapii, gdzie dzięki wspólnej pracy zespołu lekarskiego (anestezjolog, pulmonolog), pielęgniarskiego i fizjoterapeutycznego, została wybudzona już w drugiej dobie pooperacyjnej i mogła oddychać w pełni własnymi, nowymi płucami bez konieczności wspomagania respiratorem.

– W czasie pobytu na Oddziale Anestezjologii i Intensywnej Terapii wdrożono m.in. leczenie immunosupresyjne mające na celu zapobieganie odrzuceniu przeszczepionego narządu oraz rozpoczęto intensywną rehabilitację. Dla wielu osób przeszczep płuc jest to jedyny ratunek i szansa na wydłużenie życia – mówi dr n. med. Mirosław Nęcki, specjalista transplantologii klinicznej, chorób płuc i chorób wewnętrznych (Kierownik Oddziału Śródmiąższowych Płuc i Transplantologii).

– Bardzo się cieszę, że wykonaliśmy przełomową, pierwszą transplantację płuc. To kolejny krok w dostępie do procedur ratujących życie pacjentów w naszym szpitalu. Transplantacja płuc jest operacją, która dla niektórych pacjentów jest jedynym sposobem na życie i jest wykonywana w niewielu ośrodkach w Polsce. Cieszę się, że pacjentka czuje się coraz lepiej. To bardzo skomplikowany proces, ale jako szpital mamy wieloletnie doświadczenie w operacjach transplantacji serca, więc tym łatwiej jest nam przeprowadzać procedurę przeszczepienia płuc – podkreśla lek. Grzegorz Fitas, dyrektor Krakowskiego Szpitala Specjalistycznego im. św. Jana Pawła II.

Komentując bezprecedensowe wydarzenie, Łukasz Smółka ocenia, że „był to bardzo ważny dzień dla Małopolski”. – Krakowski Szpital Specjalistyczny im. św. Jana Pawła II wchodzi w kolejny etap rozwoju. Bardzo się cieszę, że mamy teraz w naszym regionie ośrodek przeszczepiania płuc. W ten sposób pacjenci z naszego regionu nie będą musieli jechać wiele kilometrów, by ratować swoje życie. Najważniejsze jest, że mamy tak wspaniałe zespoły specjalistów od pielęgniarek po transplantologów, którzy potrafią sprostać tak trudnym i skomplikowanym zabiegom – dodaje wicemarszałek Województwa Małopolskiego.

„Jana Pawła”