Pionierska wystawa witraży. Wśród eksponatów oryginały z Bazyliki Mariackiej [ZDJĘCIA]

fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl

Już w piątek 14 lutego, w Muzeum Narodowym ruszy wystawa pt. „Cud światła. Witraże średniowieczne w Polsce”. Będzie można ją oglądać do 26 lipca.

Na wystawie pokazanych zostanie 77 witraży z polskich kolekcji muzealnych i prywatnych oraz z klasztorów i kościołów. Będzie można także podziwiać 78 innych dzieł, takich jak obrazy, hafty, złotnictwo, dokumenty, rysunki, projekty witraży, grafiki i książki. Większość eksponatów nigdy nie była pokazywana publiczności, a równie dużo przeszło konserwację specjalnie na potrzeby tej wystawy. Na specjalną uwagę zasługują kwatery z okien kościoła Mariackiego.

Pionierska wystawa

– To pierwsza tak obszerna prezentacja średniowiecznych witraży w Muzeum Narodowym w Krakowie. Jest pionierska w skali całego polskiego muzealnictwa – zarówno ze względu na wartość pokazywanych dzieł, merytoryczne opracowanie, jak i kwestie konserwatorskie związane z ich eksponowaniem w muzeum – mówi dyrektor MNK Andrzej Szczerski.

Jakie umiejętności posiadali witrażyści? Jak i kto mógł „czytać” witraże? Jakie było ich miejsce w panoramie sztuki epoki? To pytania, które twórcy wystawy stawiają w pierwszej jej części. Dalej pokazany jest proces zapominania o witrażach, usuwania ich z wnętrz sakralnych, a także ze świadomości ludzi w epoce nowożytnej. W końcu zaprezentowane zostały różne aspekty ponownego odkrywania witraży, ich konserwacji i fałszerstwa.

Pomógł remont Ołtarza Wita Stwosza

Główną atrakcją tej wystawy są bez dwóch zdań kwatery z okien kościoła Mariackiego. Trwająca konserwacja Ołtarza Mariackiego stworzyła niepowtarzalną okazję do tego, by wyjąć z okien część witraży i pokazać je publiczności w innej formie. To był jeden z pretekstów do stworzenia całej wystawy.

Pomysł kuratorki wystawy Dobrosławy Horzeli podchwycił proboszcz Bazyliki Mariackiej ks. Dariusz Raś, w pracach nad wystawą pomogło też wiele innych osób i instytucji.

– Zależało mi na tym, by wyniki badań naukowych przełożyć na komunikatywny język wystawy, udostępnić szerokiej publiczności zainteresowanej sztuką i jej historią – powiedziała Dobrosława Horzela.

„Witrażowy” przystanek

Przedsmak wystawy można poczuć na przystankach autobusowych w Krakowie i Warszawie. Szyby niektórych przypominają witraże z czternastowiecznej Bazyliki Mariackiej. Ten ciekawy projekt można spotkać na przystanku Muzeum Narodowe w Krakowie oraz w Warszawie na Krakowskim Przedmieściu na przystanku Hotel Bristol 02.

 

Tekst: Emilia Migas


comments powered by Disqus