News LoveKraków.pl

Plan miejscowy „Nowy Świat” do poprawki. Krakowska Kongregacja Kupiecka mówi o karkołomnym zapisie

Plan „Nowy Świat” obejmuje swoimi zapisami m.in. budynki wzdłuż ulicy Piłsudskiego fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl
– Projekt planu miejscowego „Nowy Świat” zakazuje lokalizowania jakiejkolwiek działalności w przyziemiach oraz w piwnicach. To karkołomne – komentuje Wiesław Jopek, prezes Krakowskiej Kongregacji Kupieckiej.
Do 6 lutego radni miejscy mogą składać poprawki do projektu planu miejscowego „Nowy Świat”. Część jego zapisów budzi kontrowersje. Uwagi do dokumentu mają m.in. przedstawiciele Krakowskiej Kongregacji Kupieckiej. – Obecny projekt planu miejscowego zakazuje lokalizowania jakiejkolwiek działalności w przyziemiach oraz w piwnicach. Taki zapis jest karkołomny, bo przecież w Krakowie powszechnym jest, że podziemne części budynków przeznaczane są chociażby na magazyny – mówi nam Wiesław Jopek, prezes Krakowskiej Kongregacji Kupieckiej.

Jej przedstawiciele wysłali pismo w tej sprawie do Włodzimierza Pietrusa, wiceprzewodniczącego Komisji Planowania Przestrzennego i Ochrony Środowiska RMK. Zauważają, że plan miejscowy obejmuje cenny obszar Krakowa. „Jednocześnie to miejsce prowadzenia ogromnej liczby działalności gospodarczych wszelakiego rodzaju. Niejednokrotnie mowa o firmach z ogromną historią i tradycją, które należy chronić i zabezpieczać. Pojawiają się też nowe inicjatywy gospodarcze, które chciałyby ulokować swoją działalność na tym obszarze, co zdecydowanie utrudniają, a czasami wręcz uniemożliwiają zapisy planu w obecnym kształcie” - napisali przedstawiciele kongregacji.

Zauważyli, że miejscy urzędnicy odrzucili zdecydowaną większość ich uwag do dokumentu, głównie z powodu wytycznych i wskazań małopolskiego konserwatora zabytków, gdy tym był dr. inż. Piotr Turkiewicz. Przypomnijmy, że został odwołany końcem grudnia ubiegłego roku przez nowego wojewodę małopolskiego Krzysztofa Jana Klęczara (PSL).

Ten ostatni wyjaśniał, że dostrzega potrzebę, by usprawnić pracę Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków w Krakowie. Krakowska Kongregacja Kupiecka wskazuje, że to właśnie wytyczne konserwatorskie sprawiły, że w planie „Nowy Świat” został wpisany budzący kontrowersje zapis.

Ograniczenie dla przedsiębiorców

Dokument miał być głosowany przez radnych na sesji RMK 17 stycznia. Tak się jednak nie stało, bo również rada miasta dostrzegła potrzebę zmian w planie.

– Obecny projekt zakazuje m.in. lokalizacji usług w kondygnacjach podziemnych budynków. To bardzo duże ograniczenie, któremu sprzeciwiają się przedsiębiorcy. Narzucił je poprzedni wojewódzki konserwator zabytków. Chcemy to skorygować poprawkami. Mamy nadzieję, że nowy konserwator, który zostanie wybrany, pozytywnie je zaopiniuje – mówił nam radny miejski Grzegorz Stawowy (Platforma Obywatelska).

Wywołany przez Krakowską Kongregację Kupiecką Włodzimierz Pietrus (Prawo i Sprawiedliwość) zapewnia, że plan będzie korygowany. – Przychylamy się do wniosku, by lokalizacja usług w przyziemiach oraz w piwnicach była możliwa – mówi radny. Dodaje, że dokument będzie wymagał również innych korekt. – Obecny projekt nie uwzględnia istnienia niektórych hoteli. Jeśli uchwalilibyśmy go w takiej wersji, ich właściciele mogliby mieć w przyszłości problem z realizacją inwestycji w swoich obiektach – wyjaśnia Pietrus.

Chodzi o ochronę zabytków

W Wojewódzkim Urzędzie Ochrony Zabytków nie tłumaczą wprost, skąd tak duże ograniczenie, jeśli chodzi o prowadzenie działalności w podziemiach. – Organ konserwatorski, realizując ustawowe obowiązki, polegające na przeciwdziałaniu zagrożeniom dla zabytków, jest zobowiązany do działań wyprzedzających i przewidywania sytuacji, które mogą mieć w przyszłości negatywne skutki dla zabytku – twierdzi Sebastian Stanik, rzecznik prasowy WUOZ.

Plan miejscowy „Nowy Świat” swoimi zapisami obejmuje blisko 43-hektarowy obszar w trzech dzielnicach: Stare Miasto, Krowodrza, Zwierzyniec. Na tym terenie znajduje się wiele budynków użyteczności publicznej, w których prowadzona jest działalność, związana z kulturą i sztuką, nauką oraz oświatą. Projekt planu został stworzony w taki sposób, by chronić cenną zabudowę.

Aktualizacja:

W piątek 26 stycznia nowym małopolskim konserwatorem zabytków została Katarzyna Urbańska.

Czytaj wiadomości ze swojej dzielnicy:

Stare Miasto