News LoveKraków.pl

Zlikwidowali straż gminną. Była droga i nieskuteczna

fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl

Po czterech latach funkcjonowania straży gminnej w Michałowicach, władze postanowiły o jej likwidacji wraz z końcem tego roku.

Na sesji rady gminy 26 września, czyli blisko równo cztery lata od powołania straży, radni na wniosek wójta Michałowic zdecydowali o rozwiązaniu tej jednostki.  Argumentów za takim ruchem, według władz, było kilka.

Najważniejszym powodem są wysokie koszty utrzymania.  – Przy podejmowaniu uchwały o utworzeniu straży gminnej zakładano, że koszty funkcjonowania straży wynosić będą ok. 170 tys. złotych. Koszty te corocznie ulegają wzrostowi i obecnie wynoszą ok. 350 tys. zł., a w 2025 r. osiągnęłyby poziom 400 tys. zł – uzasadniał swoją decyzję wójt Daniel Gajoch.

–  Przeprowadzone analizy budżetowe wskazują, że wydatki związane z funkcjonowaniem straży przewyższają korzyści płynące z działalności tej formacji, gdzie skala potrzeb w zakresie porządku publicznego może być efektywniej zaspokajana przez inne służby – twierdzi wójt. Władze Michałowic chcą się skupić na rozwoju infrastruktury, ochronie zdrowia czy edukacji.

Do gminy skargi zgłaszali również mieszkańcy, twierdząc, że ze strony strażników brakowało odpowiedniej reakcji na dzikie wysypiska, a kontrole domowych palenisk były nieskuteczne, podobnie jak te dotyczące gospodarki ściekowej.

Współpraca z policją

Daniel Gajoch zwrócił uwagę, że działania straży ograniczyły się głównie do szeroko rozumianego porządku publicznego, na czym cierpieć miał referat ochrony środowiska. Dlatego zlikwidowanie trzech etatów w mundurach i w zamian zatrudnienie dwóch pracowników do wcześniej wspomnianego referatu, pozwoli na zaoszczędzenie w ciągu roku ok. 170 tys. złotych.

Część z tych środków ma zostać przeznaczona na wzmocnienie współpracy z policją. Michałowice chcą też zacieśnić kooperację z Wojewódzkim Inspektoratem Ochrony. Realizację zadań w zakresie utrzymania czystości i porządku przejmą urzędnicy.

15 radnych, dziewięciu zagłosowało za likwidacją straży, czterech się wstrzymało, dwóch było nieobecnych.