O sposobach na ominięcie wysokiego OC dla młodych kierowców, czynnikach, które wypływają na jego wzrost oraz o polityce cenowej ubezpieczycieli, opowiada w rozmowie z LoveKraków.pl Tomasz Poraj, Regionalny Kierownik Sprzedaży multiagencji CUK Ubezpieczenia.
Łukasz Dankiewicz, LoveKraków.pl: W jaki sposób towarzystwa ubezpieczeniowe wyliczają składki?
Tomasz Poraj: Zakres Ubezpieczenia OC jest regulowany ustawą i niezależnie od ubezpieczyciela – niezmienny. Ustawowe sumy ubezpieczenia to 1 000 000 Euro na mieniu oraz 5 000 000 na osobie. Sama wysokość OC jest wyliczana w oparciu o różne zmienne. Wszystko zależne jest od pojemności silnika, parametrów technicznych samochodu, wieku kierowcy oraz tego, jak długo posiada on prawo jazdy. Ubezpieczyciel najczęściej nalicza 10% zniżki za każdy rok bezszkodowej jazdy. W przypadku stawek OC dla młodych kierowców, składki są wyższe ponieważ kierowca, który dopiero co otrzymał prawo jazdy, nie ma doświadczenia w prowadzeniu samochodu, a co za tym idzie, ryzyko spowodowania wypadku jest duże. Wynika to z analiz, które systematycznie wykonują towarzystwa.
Istnieje zatem jakaś szansa na zmianę polityki cenowej wobec młodych kierowców?
Niestety, raczej nie. Zniżki zależą od doświadczenia i bezszkodowej jazdy, co jest ważnym wyznacznikiem decydującym o rabacie dla kierowcy. W celu zmniejszenia kosztów, warto porównać oferty poszczególnych towarzystw i świadomie wybrać, która będzie korzystna dla danego kierowcy. Umożliwiają to właśnie multiagencje takie jak CUK Ubezpieczenia i ich niezależni doradcy, którzy mają dostęp do ofert wszystkich ubezpieczycieli. Różnice w cenach OC mogą wynosić 300 - 400 złotych. Musimy pamiętać, że wyższa cena nie oznacza wyższych środków ochronnych. OC ma jednakowe warunki dla wszystkich. W przypadku młodych kierowców warto pamiętać o rabatach udzielanych przy zakupie pakietu lub o możliwości ubezpieczenia auta wspólnie z bliską osobą posiadającą już wypracowane zniżki. Może się okazać, że doświadczony kierowca jako współwłaściciel może nam te zniżki zagwarantować. Mniej doświadczeni są bardziej narażeni na wszelkiego rodzaju szkody. Z biegiem lat stają się jednak bardziej rozważni i są w stanie prawidłowo ocenić zagrożenia na drodze. Zyskują zaufanie ubezpieczyciela.
Towarzystwa ubezpieczeniowe mają możliwość udzielania rabatów, jednak nie wszystkie to czynią.
To jak wysoki rabat mogą udzielić towarzystwa swoim klientom jest ich tajemnicą, ściśle powiązaną z polityką firmy. Wiadomo, że każdy chce zdobyć nowego klienta, więc obserwujemy prześciganie się w tworzeniu zachęcających pakietów. Wszystko jednak warto przekalkulować i porównać z innymi dostępnymi na rynku opcjami. Wiadomo, że każdy agent będzie chwalił swoje, dlatego zakup ubezpieczeń w multiagencji jest najlepszym sposobem na uniknięcie zbędnych wydatków. Obiektywne porównanie ofert pomoże w dobraniu takiej polisy, która w pełni odpowiada oczekiwaniom kierowcy i będzie w najlepszej cenie.
Rozbieżności cenowe sięgają często nawet tysiąca złotych. Skąd się biorą?
Każde towarzystwo ubezpieczeniowe ma swój program, który wylicza składki. Każde z nich ma indywidualny profil klienta, którego chce przyjąć. Osoba mająca dużo szkód na koncie, np. stłuczki, nie jest klientem, którym zainteresowany będzie każdy ubezpieczyciel. Dlatego też często dają oni zaporowe stawki, aby odwieść takiego kierowcę od zakupu ubezpieczenia. Przy klientach szkodowych, z jedną czy dwiema kolizjami w ciągu roku, różnica w ubezpieczeniu pakietowym może wynieść nawet 4-5 tysięcy złotych. I właśnie w tych przypadkach dobrze jest zapoznać się z ofertami różnych ubezpieczycieli. Każdy z nich stosuje inne zasady co do kierowców, przyznawania zniżek, czy zwyżek. Wybór pierwszego lepszego OC może nas dużo kosztować.
Jak na cenę OC wpływa region Polski?
Stawki różnią się w zależności od regionu. Często poruszam się w Krakowie i na każdym kroku spotykam korki. Wtedy bardzo łatwo o kolizje, które powodują, że ubezpieczyciel ponosi koszty. W przypadku mniejszych miejscowości, gdzie ten ruch jest bardziej przejezdny i istnieje mniejsza szansa na wypadek, składki towarzystw ustawione są w zupełnie inny sposób. Wraz ze wzrostem ryzyka wypadku rośnie również stawka OC.
Kraków jest też w niechlubnej czołówce najbardziej wypadkowych miast w Polsce.
Im większa wypadkowość, tym większe ryzyko dla ubezpieczyciela. To powoduje, że ceny są wyższe. Kraków jest dużym miastem o ogromnym natężeniu ruchu, co ma wpływ na kolizje drogowe, co determinuje wysokość stawek OC.
Istnieją jakieś sposoby na zaporowe ceny dla młodych kierowców?
Zniżki zależą od doświadczenia, stażu i okresu bezszkodowej jazdy. Są to podstawowe wyznaczniki decydujące o rabacie dla każdego kierowcy. Młodzi kierowcy powinni pomyśleć o dopisaniu doświadczonego kierowcy do dowodu rejestracyjnego pojazdu, co spowoduje obniżenie składki. Trzeba jednak pamiętać, że w przypadku szkody jedna i druga osoba traci zniżki, chociaż tylko jedna spowodowała stłuczkę. Można pomyśleć również o pakietach. Wówczas warto wiedzieć, który ubezpieczyciel co i w jakim zakresie oferuje. I tu zdecydowanie warto odwiedzić naszą multiagencję, w której niezależni doradcy bezpłatnie porównają wszystkie oferty, zakresy ochrony, wskażą wyłączenia, warunki, czy sumy gwarancyjne i pomogą wybrać pakiet najbardziej odpowiadający potrzebom młodego kierowcy. Szansą na obniżenie OC jest również możliwość płatności za polisę w 11 ratach, którą dajemy wszystkim klientom CUK. Płatność rozłożona na 11 składek zdecydowanie odciąża kieszeń kierowcy.