Pomnik AK stanie pod Wawelem? Więcej głosów na „tak”, ale trzeba je jeszcze sprawdzić

fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKrakow.pl

Ponad 4 tys. głosów popierających zlokalizowanie pomnika Armii Krajowej u podnóża Wawelu – to wstępny wynik ankiet przeprowadzonych w ramach konsultacji społecznych, które miały rozwiać dotychczasowe kontrowersje dotyczące lokalizacji monumentu. Niektóre oddane formularze trzeba będzie jeszcze zweryfikować.

W sumie ankiety wypełniło ponad 5 tysięcy osób. W środę, a więc w ostatnim dniu konsultacji, została dostarczona większość z nich – w pakiecie – przez przedstawicieli fundacji Wstęga Pamięci.

Jak powiedziała PAP rzeczniczka prezydenta Krakowa Monika Chylaszek, do 31 stycznia Miejskie Centrum Dialogu otrzymało 1,8 tys. ankiet, głównie drogą internetową. Tego samego dnia późnym popołudniem przedstawiciele fundacji Wstęga Pamięci, która zabiega o postawienie pomnika, przynieśli do Miejskiego Centrum Dialogu dodatkowe 3,4 tys. formularzy.

Jak się okazuje, dostarczone w ostatniej chwili ankiety będą musiały zostać sprawdzone przez pracowników MCD, którzy zbadają, czy  oddane w nich głosy są ważne.

– Większą część ankiet poparcia inicjatorzy pomnika Armii Krajowej nazbierali podczas wtorkowej konferencji „Młodzeż dla AK - AK dla Młodych” w Muzeum AK w Krakowie – podaje fundacja Wstęga Pamięci i podkreśla, że akcja „#PomnikAKwKRAKOWIEna100lecie”, w którą zaangażowali się weterani wojenni, również pomogła w zebraniu głosów.

4 400 głosów na „tak”

Udało się nam dowiedzieć, jak wstępnie wypadły wyniki konsultacji społecznych, w ramach których można było wypełnić formularz dotyczący umiejscowienia w Krakowie pomnika Armii Krajowej i zadecydować, czy stanie on pod Wawelem.

– Jak się okazuje, tych głosów pozytywnych jest więcej, ok. 4 400 – poinformował nas Dariusz Nowak, rzecznik prasowy Urzędu Miasta Krakowa oraz zaznaczył, że ankiety będą teraz weryfikowane i sprawdzane. – Jeszcze trudno powiedzieć, ile może to potrwać, ale kiedy tylko się uda, będą podejmowane dalsze decyzje w sprawie pomnika – podsumowuje rzecznik.

Monument na bulwarze Czerwińskim

Ostatni etap badania nastawienia mieszkańców wobec planowanej budowy pomnika Armii Krajowej na bulwarze Czerwieńskim trwał od 19 grudnia 2017 roku To właśnie od tej daty, na bulwarze przy ul. Smoczej, można oglądać pełnowymiarową makietę pomnika Armii Krajowej.

Monument budzi od dłuższego czasu wiele kontrowersji wśród mieszkańców serca Małopolski. Część krakowian uważa, że powinien on powstać jak najszybciej, bo żyjących członków AK jest coraz mniej. Inni nie chcą oglądać pomnika w tej lokalizacji, bo według nich może on zniszczyć nadwiślańską scenerię.

Czytaj wiadomości ze swojej dzielnicy:

Stare Miasto
comments powered by Disqus