Pomnik na placu Niepodległości będzie oświetlony

fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl, Archiwum

Jeszcze w tym roku na placu Niepodległości w Podgórzu pojawi się nowe oświetlenie. Oprócz przesunięcia kilku dotychczasowych latarni zaplanowano iluminację stojącego na placu obelisku i masztu flagowego.

Obelisk na placu Niepodległości pojawił się w 2018 roku. Data była nieprzypadkowa – pod hasłem „Wolność przyszła z Podgórza” świętowano tu 100. rocznicę wyzwolenia Krakowa spod władzy zaborczej. Elementem obchodów było odsłonięcie obelisku upamiętniającego wydarzenia sprzed wieku.

W tym czasie przy wejściu na plac zbudowano też „bramę”, która nawiązuje do wejścia do znajdujących się tu wcześniej koszar wojskowych. Ustawiony został również maszt flagowy, z myślą o organizowanych tu patriotycznych uroczystościach.

Teraz powstałe przed kilkoma laty elementy zostaną dodatkowo podkreślone poprzez oświetlenie. Zarząd Dróg Miasta Krakowa ma już wszystkie potrzebne pozwolenia i właśnie rozpisał przetarg na wykonanie prac.

Zgodnie z dokumentacją przetargową, trzy dotychczasowe latarnie od strony budynku Korony zostaną nieco przesunięte w stronę wnętrza placu. Pojawią się też dodatkowe oprawy oświetleniowe zamontowane w podłożu – część z nich będzie oświetlać obelisk, a część maszt.

ZDMK czeka na oferty do 26 kwietnia. Chce przeprowadzić prace w ciągu pięciu miesięcy od podpisania umowy – prawdopodobnie uda się więc zakończyć je przed kolejną rocznicą wyzwolenia Krakowa.

Czytaj wiadomości ze swojej dzielnicy:

Podgórze
comments powered by Disqus