Poważnie ranny i z wyrokiem. Miłośnik militariów skazany

Os. Piastów, akcja saperów fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl

Zbigniew T., który w jednym z bloków na os. Piastów zgromadził potężny arsenał, usłyszał prawomocny wyrok. Mężczyzna w porozumieniu z prokuratorem dobrowolnie poddał się karze.

W wrześniu 2021 roku jeden z bloków na os. Piastów musiał zostać ewakuowany na całą noc. Okazało się bowiem, że w piwnicy jeden z mieszańców trzymał pokaźny arsenał militariów.

W pomieszczeniach należących do 37-latniego Zbigniewa T. znaleziono kilka granatów, min przeciwpiechotnych, ponad setkę zapalników i około 20 pocisków artyleryjskich oraz moździerzowych. Zabezpieczona została również amunicja, w tym taka dużego kalibru. 

– Akcja zabezpieczania i wynoszenia niewybuchów przez saperów z 16 batalionu powietrznodesantowego trwała prawie przez całą noc – informowała policja.

Policjanci natrafili na broń po tym, jak do jednego ze szpitali trafił mężczyzna z poważnymi ranami nóg spowodowanymi przez wybuch. Do zdarzenia doszło na wałach w miejscowości Igołomia-Wawrzeńczyce. 

Wyrok

Nieoficjalnie ostatecznie T. stracił jedną kończynę. I został skazany. Prokuratura oskarżyła mężczyznę o m.in. gromadzenie i posiadanie materiałów wybuchowych, a także posiadanie bez pozwolenia broni i amunicji. Wyrok zapadł 8 lutego. Mężczyzna dobrowolnie poddał się karze.

– Sąd Rejonowy dla Krakowa – Nowej Huty wymierzył karę jednego roku pozbawienia wolności w zawieszeniu na trzy lata z oddaniem oskarżonego pod nadzór kuratora i informowaniu go o przebiegu kary co pół roku – informuje rzecznik prasowy Sądu Okręgowego w Krakowie sędzia Beata Górszczyk.

Do tego Zbigniew T. będzie musiał zapłacić 4,5 tys. złotych grzywny oraz pokryć koszty sądowe. Wyrok jest prawomocny.

Czytaj wiadomości ze swojej dzielnicy:

Nowa Huta