Powstanie nowe schronisko górskie na Lubaniu. W planie są kolejne

Powyższy projekt zajął I miejsce w konkursie fot. Biuro Prasowe UMWM

Ogłoszono wyniki konkursu architektonicznego dla budynku schroniska górskiego na Lubaniu. Samorząd województwa zapowiada, że to dopiero początek powstawania nowych schronisk w Karpatach.

– Budowa nowego schroniska na Lubaniu, to będzie wielki projekt. Schronisko będzie położone na historycznym, najdłuższym szlaku w Gorcach –  mówił marszałek województwa Witold Kozłowski z okazji ogłoszenia wyników konkursu. – Kontynuujemy tradycję Tatrzańskiego Towarzystwa Narciarzy, którzy przyczynili się do powstania dwóch schronisk pod Lubaniem w ubiegłym wieku. Niestety te uległy spaleniu.

Głównym laureatem konkursu architektonicznego na opracowanie koncepcji schroniska na Lubaniu byli: Sławomir Janas z pracowni Es Jot (Kraków), Bartosz Pionka (Kraków) oraz architekt Michał Włosowicz (Kraków) – architekci wygrali 20 tys. zł. Ponadto nagrodzono jeszcze dwie prace i przyznano trzy honorowe wyróżnienia.

– Konkurs na schronisko górskie na Lubaniu zakończył się wielkim sukcesem frekwencyjnym. Ponad 170 zaproszonych pracowni i 90 prac konkursowych złożonych do oceny. To są liczby, które przerosły nasze pierwotne szacunki – powiedział Marek Kaszyński, prezes krakowskiego oddziału SARP.

Kiedy nowe schronisko zostanie wybudowane? – Trudno jest w tej chwili określić, kiedy będzie można korzystać ze schroniska, ale mam nadzieję, że przy mobilizacji wszystkich, stanie się to niedługo. Liczę, że w najbliższym czasie dojdzie do podpisania porozumienia trójstronnego między samorządem wojewódzkim, PTTK i MOT-em – wyjaśnił marszałek województwa.

To dopiero początek?

– Teraz będziemy mogli powrócić do budowy nowych schronisk w Karpatach – komunikuje samorząd województwa.

Dlaczego budowa schroniska na Lubaniu jest tak istotna? – Pasmem Lubania w Gorcach przebiega Główny Szlak Beskidzki „wyznakowany kolorem czerwonym”, gdzie na trasie od Krościenka nad Dunajcem do Turbacza (ok. 11 godzin marszu), nie ma obiektów stałych pozwalających na nocleg, wypoczynek czy też schronienie – czytamy w ogłoszeniu konkursowym.

Wybudowanie schroniska przyczyni się do „racjonalizacji ruchu turystycznego, zmniejszając presję turystów na inne cenne przyrodniczo obszary. Całoroczny, usytuowany w partii szczytowej pasma obiekt, będzie także punktem obserwacyjnym, jego personel wspomagać będzie mógł administrację leśną w sygnalizowaniu zagrożeń w tym pożarowych i związanych z dewastacją środowiska”.

– Przygotowaliśmy duży projekt związany w ogóle z modernizacją szlaków górskich i przygotowania schronisk bądź schowków, czyli miejsc trochę mniejszych, przeznaczonych do krótkiego pobytu w czasie trudnych warunków atmosferycznych w górach. Współpracujemy z województwem podkarpackim i złożyliśmy już projekt o wsparcie finansowego do krajowego planu odbudowy. Liczę, że uzyska on akceptację, co pozwoli nam podejmować ciekawe inicjatywy w przyszłości związane z budową kolejnych schronisk i modernizacją szlaków – powiedział marszałek Witold Kozłowski podczas spotkania.

Uzasadnienie zwycięskiej pracy schroniska na Lubaniu: pierwszą nagrodę przyznano za propozycję odwołania się do archetypu górskiego schronienia. Zaproponowana forma przenosi tradycję budowania górskich szałasów z przeszłości w teraźniejszość i przyszłość. Prosta i ekspresyjna, lecz jednocześnie racjonalna forma może stać się znakiem miejsca. Sposób zagospodarowania terenu bez nadmiernej ingerencji pozostawia go naturalnym, przyjaznym przybywającym wędrowcom. Wielka wrażliwość na relację z otoczeniem i zrozumieniem potrzeb człowieka jest miarą wartości tej pracy. Nowa forma zlokalizowana w miejscu dawnego schroniska oddaje hołd historii miejsca – podsumował główny sędzia konkursowy architekt Katarzyna Kozień-Kornecka.

comments powered by Disqus