Poznaj 5 atrakcji do zobaczenia w Krakowie

Kraków to jedno z piękniejszych miast w Polsce. Dawna siedziba królów co roku przyciąga miliony turystów z kraju i świata, którzy doceniają piękno Krakowa, jego głębię kulturową i niepowtarzalne atrakcje. To miejsce, w którym bogata historia zwinnie miesza się z nowoczesnością. Co warto zobaczyć w Krakowie? Poznaj nasze propozycje! Muzea sztuki – klasyczne i nowoczesne.

Zwiedzanie Krakowa warto rozpocząć od muzeów. Miasto ma naprawdę sporo do zaoferowania w tym obszarze. Na liście najważniejszych z nich znajdziemy zarówno obiekty, w których będziemy mogli podziwiać klasyczną sztukę i zapoznać się z historią, jak i nowocześniejsze propozycje. Sprawdź, co dla Ciebie przygotowaliśmy w kwestii krakowskich muzeów!

Muzeum Narodowe w Krakowie

Chcąc zgłębić tajemnice sztuki w Krakowie, zdecydowanie warto odwiedzić Muzeum Narodowe, którego wystawy są rozmieszczone w wielu jednostkach rozsianych po całym mieście. Majestatyczny Gmach Główny jest zlokalizowany przy ul. 3 Maja 1 – nieopodal stadionu Cracovii i krakowskich Błoni. Znajdziemy tutaj wiele wystaw stałych i czasowych. Obecnie można podziwiać 3 stałe ekspozycje:

  • Galerię Rzemiosła Artystycznego;

  • Galerię Sztuki Polskiej „XX + XXI”;

  • „XI + XXI. Rzeźba” – odrębna, rzeźbiarska część wystawy Galeria Sztuki Polskiej.

Od 17 listopada 2023 do 14 kwietnia 2024 możemy ponadto podziwiać wystawę „Nowoczesność reglamentowana. Modernizm w PRL”. To wyjątkowa ekspozycja, która skupia się na ograniczeniach modernizacji kraju po II wojnie światowej, a także na ograniczeniach ideologicznych nakładanych przez władzę.

Warto przy tym pamiętać, że Muzeum Narodowe to nie tylko Gmach Główny. Miłośnicy sztuki i historii mogą odwiedzić również pozostałe oddziały, w tym:

  • MNK Sukiennice (Rynek Główny 3);

  • MNK Muzeum Czartoryskich (ul. Pijarska 15);

  • MNK Biblioteka Czartoryskich (ul. Św. Marka 17);

  • MNK Mehoffer (ul. Krupnicza 26).

Szczegółowe informacje odnośnie do poszczególnych oddziałów i wystaw można znaleźć na stronie internetowej Muzeum Narodowego w Krakowie.

Muzeum MOCAK

Po historycznej podróży przez wystawy Muzeum Narodowego warto odwiedzić także obiekty nastawione na nowsze nurty sztuki. Sporym zainteresowaniem cieszy się m.in. Muzeum Sztuki Współczesnej, czyli popularny MOCAK. To wielofunkcyjna instytucja kulturowa na terenie dawnej Fabryki Schindlera przy ul. Lipowej 4, w której można podziwiać starannie selekcjonowane dzieła licznych współczesnych artystów. Nie brakuje interesujących wystaw stałych – jedna z nich, „Historia a Oskar Schindler”, nawiązuje do samej lokalizacji muzeum. Wśród wystaw czasowych, które są dostępne na początku 2024 roku, warto zwrócić uwagę na fotografie Agnieszki Osieckiej i ekspozycję współczesnej sztuki litewskiej.

Manggha

Miłośnicy sztuki orientalnej również nie będą się nudzić w Krakowie. Tuż nad Wisłą, przy ul. Marii Konopnickiej 26, znajdziemy Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej „Manggha”. To idealne miejsce, by doświadczyć japońskiego klimatu – od dzieł tradycyjnych po współczesność. Co więcej, muzeum prowadzi również bardzo docenianą kawiarnię z azjatyckimi śniadaniami i deserami, które będzie idealnym zwieńczeniem wizyty.

Krakowskie zabytki – historyczne miejsca w dawnej stolicy Polski

Oprócz muzeów Kraków oferuje również wiele historycznych budynków i zabytków architekturalnych. Najważniejsze z nich znajdziemy w samym centrum – w zasięgu krótkiego spaceru od dworca kolejowego.

Rynek Główny

To miejsce, którego zdecydowanie nie można pominąć podczas wizyty w Krakowie. Bazylika Mariacka, wieża ratuszowa, Sukiennice, podziemne muzeum – sam Rynek oferuje tyle atrakcji, że można zwiedzać go nawet przez kilka dni. W jego okolicach znajdziemy ponadto wiele zabytkowych kamienic i innych budynków, a na każdym kroku czekają na nas także świetne lokale gastronomiczne i bary. To obowiązkowy punkt każdej wycieczki do stolicy Małopolski.

Wawel

Idąc na południe od Rynku Głównego, w 10–15 minut dotrzemy do Wawelu – budowanego w wiekach XIII–XV zamku królewskiego, który był miejscem wielu ważnych wydarzeń z historii Polski. W podziemiach katedry zamkowej znajdują się Groby Królewskie, a w budynkach zamku znajdziemy m.in. muzeum sztuki europejskiej. Część atrakcji jest dostępna za darmo, jednak wstęp do niektórych części Wawelu wymaga kupna biletu. Warto także wspomnieć, że tuż obok znajdują się Smocza Jama, zionący ogniem smok wawelski i jeden z najładniejszych odcinków bulwarów wiślanych.

Pociągiem do Krakowa – gdzie kupić bilet

Jak dotrzeć do stolicy Małopolski? Często najlepszą opcją będzie przejazd pociągiem. Jeśli chcesz szybko i wygodnie zarezerwować bilet do Krakowa, odwiedź stronę EuroPodróże - https://www.europodroze.pl/rozklad-jazdy/warszawa/krakow to wielofunkcyjna, prosta w obsłudze wyszukiwarka połączeń, która pozwoli Ci zaplanować idealny wyjazd.