Pracownicy IPN odnaleźli szczątki sześciu osób

fot. IPN w Krakowie

18 i 20 lipca pracownicy Biura Poszukiwań i Identyfikacji IPN przeprowadzali prace poszukiwawczo-ekshumacyjne na cmentarzu Rakowickim w Krakowie. Co odkryli?

– Celem prac było odnalezienie szczątków żołnierzy podziemia niepodległościowego – partyzantów (m.in. z oddziału NSZ sierż. Ludwika Byrskiego „Żbika”) oraz członków organizacji konspiracyjnych, którzy zostali skazani na śmierć na mocy wyroków Wojskowego Sądu Rejonowego w Krakowie i straceni w więzieniu przy ul. Montelupich w latach 1946-1951 – informuje Żaneta Wierzgacz z IPN-u.

Podczas badań archeologicznych ujawniono szczątki sześciu osób, z których część nosiła charakterystyczne ślady po postrzałach z broni palnej. – Przy szczątkach znajdowały się także pojedyncze przedmioty – fragmenty ubrań, guzik mogący pochodzić od bluzy mundurowej oraz połamany grzebień – mówi Wierzgacz.

Szczątki przekazane zostały do krakowskiego Zakładu Medycyny Sądowej w celu przeprowadzenia oględzin lekarskich i badań genetycznych. Następny etap prac na cmentarzu Rakowickim zaplanowany jest na wrzesień tego roku.