Premiera spektaklu, piknik i otwarcie parku. Tak Kraków uczci 100. urodziny Szymborskiej

Spektakl „Szymborska. Kropki, przecinki, papierosy” fot. Bartek Barczyk/mat. prasowe Teatru Słowackiego

W weekend cały Kraków świętować będzie 100. urodziny Wisławy Szymborskiej. W programie odsłonięcie muralu, literacki piknik, premiera spektaklu oraz otwarcie parku imienia noblistki.

16 listopada 2022 roku Senat RP podjął uchwałę, na mocy której Wisława Szymborska została patronką 2023 roku. Jednak nie tylko dlatego Kraków chce przypomnieć o wybitnej noblistce. 2 lipca autorka słynnego wiersza „Nic dwa razy” obchodziłaby 100. urodziny.

Z tej okazji miasto we współpracy z Fundacją Wisławy Szymborskiej oraz partnerami zaangażowanymi w obchody Roku Szymborskiej, przygotowało wiele atrakcji.

Piknik w bibliotecznym ogrodzie

1 lipca, w przededniu 100. rocznicy urodzin wybitnej poetki i laureatki literackiej Nagrody Nobla, odbędzie się rodzinne wydarzenie plenerowe pt. „Urodziny Wisełki”, na które zaprasza Biblioteka Kraków.

W programie m.in. tworzenie kartek pocztowych techniką kolażu, konkurs na lepieje, wspólne dzierganie pamiątkowego szalika, pisanie listów na maszynie, zabawa z wierszami ukrytymi w pudełkach, a także spotkanie z wieloletnim sekretarzem noblistki i prezesem fundacji jej imienia Michałem Rusinkiem, autorem książki „Szalik. O Wisławie Szymborskiej dla dzieci”.

Piknik rozpocznie się o godz. 11:00 w ogrodzie Biblioteki Głównej przy ul. Powroźniczej 2.

Otwarcie parku Szymborskiej

W niedzielę zostanie otwarty park imienia Wisławy Szymborskiej, który powstał pomiędzy ulicami Karmelicką i Dolnych Młynów. W miejscu betonowego parkingu pojawiła się zielona przestrzeń z cytatami pochodzącymi z wiersza noblistki pt. „Możliwości”.

Otwarciu parku towarzyszyć będą liczne atrakcje dla dzieci i dorosłych. O godz. 10:00 rozpocznie się spacer tematyczny, a szlakiem „Szymborskiej we wspomnieniach” poprowadzi uczestników krakowska przewodniczka Agnieszka Kuźma. W godzinach 11:00–15:00 na zabawy literackie, warsztaty i konkurs na lepieje zaprosi Biblioteka Kraków.

Wydawnictwa i gadżety związane z noblistką będzie można znaleźć na stoisku księgarni De Revolutionibus Books, a na stoisku firmy Medicine będzie można przedpremierowo kupić ubrania z kolekcji przygotowanej z okazji 100. rocznicy urodzin poetki. Pojawią się także „lody Szymborskiej” przygotowane przez firmę Good Lood.

Oficjalne otwarcie parku odbędzie się o godz. 14:00. Wydarzenie uświetni prezentacja wybranych utworów poetki w wykonaniu aktorów Teatru Bagatela i Teatru Groteska. Publiczność będzie mogła usłyszeć także ulubione standardy jazzowe Wisławy Szymborskiej. Podczas pikniku zaprezentuje się Luka Mazur Quartet.

Szymborska na Dolnych Młynach

Z okazji otwarcia parku Fundacja Wisławy Szymborskiej i firma NOHO Investment zaprosili artystów do stworzenia własnych interpretacji wybranego przez siebie wiersza na ponad 120-metrowym ogrodzeniu przy ul. Dolnych Młynów 10.

– Nigdzie nie jest powiedziane, że obrazy można znaleźć wyłącznie w muzeach, a wiersze – tylko w książkach. Nie czujmy się bezpieczni, bo poezja i sztuka może nas zaatakować znienacka, na przykład na płocie przy ulicy, którą od lat codziennie chodzimy lub jeździmy do pracy czy do szkoły. A kiedy już nas zaatakuje, to zatrzymajmy się na chwilę. Przeczytajmy wiersz, przyjrzyjmy się obrazowi. Uśmiechnijmy się lub zamyślmy. I wspomnijmy wielką i skromną zarazem poetkę, laureatkę Nagrody Nobla, która jeszcze niedawno chodziła tą samą ulicą – mówi Michał Rusinek, prezes Fundacji Wisławy Szymborskiej.

Uroczyste odsłonięcie odbędzie się w niedzielę, 2 lipca, o godz. 10:00. Ideą projektu jest oddanie hołdu poetce i stworzenie dialogu słowa ze sztuką uliczną.

Mural „Nic dwa razy”

Nowy mural będzie można podziwiać także przy ul. Karmelickiej 28, tuż obok parku Wisławy Szymborskiej. To efekt kooperacji marki odzieżowej Medicine z Fundacją Wisławy Szymborskiej oraz Projektem 101 Murali dla Krakowa. Ścianę udostępniła firma Osti Hotele.

Tematem przewodnim dzieła jest wiersz „Nic dwa razy” z 1955 roku, a elementy graficzne wykorzystane w projekcie nawiązują bezpośrednio do jego treści. Autorami projektu muralu są graficy Medicine: Joanna Dobranowska i Piotr Jakób.

Teatralna opowieść o Szymborskiej

W niedzielę na scenie Domu Machin Teatru Słowackiego odbędzie się premiera spektaklu „Szymborska. Kropki, przecinki, papierosy”. Surrealistyczna, zmyślona opowieść w asyście całkiem prawdziwych wierszy to próba przyjrzenia się poetce.

– Poezję Szymborskiej i jej twórczość znałam bardzo słabo. To była szkolna wiedza oparta na kilku wierszach i informacji o Noblu. Powoływanie jej świata na scenie to jedna z najbardziej fascynujących podróży. Kosmos z komet z warkoczem, który sama sobie zaplatam. Pokazujemy proces dochodzenia do swojego wewnętrznego głosu. Szymbobuddyzmu. Reżyserka Anna Gryszkówna w niezwykły sposób przeprowadza nas z Antonim Milancejem, wcielającym się w kilkanaście ról, przez świat Wisławy, jej atramentowych dróg , jej ekosystemu zbudowanego z wierszy, ciętych ripost, anegdot, miłości, śmierci i po prostu przyjemności życia. Wisława stała się dla mnie przewodniczką po zakamarkach i zawiłościach codzienności. Wzbudziła moją ciekawość w odkrywaniu zwykłości i zachwytu rzeczami najprostszymi, bycia tu i teraz – opowiada Agnieszka Przepiórska, która wciela się w rolę Szymborskiej.

Kolejne spektakle zaplanowano na 6, 7, 8 i 9 lipca oraz 14, 15, 16 i 17 września. Jesienią zaś w Małopolskim Ogrodzie Sztuki zostanie otwarta wystawa poświęcona noblistce pt. „Jarmark cudów”.

Ważnym elementem obchodów stanie się również Festiwal Miłosza, który rozpocznie się już 5 lipca. Organizatorzy zaplanowali bowiem specjalne pasmo wydarzeń poświęconych Wisławie Szymborskiej.