Problem łupieżu może dotyczyć każdego - bez względu na wiek i płeć. Ta przypadłość jest nie tylko bardzo nieestetyczna, ale zaniedbana i nieleczona może doprowadzić do zdecydowanie większych problemów ze skórą głowy.
Dlatego też nie należy bagatelizować zaistniałego problemu (i czekać aż sam minie), ale podjąć z nim walkę. Na szczęście na rynku dostępnych jest wiele preparatów pozwalających uporać się z tą dolegliwością. Jednym z najskuteczniejszych i najczęściej stosowanych jest szampon przeciwłupieżowy, który stosowany regularnie pozwala pozbyć się problemu i zapobiega jego nawrotom. Jednak, aby taki preparat był skuteczny, to musi być dobrany w odpowiedni sposób. Jak zatem to zrobić? Oto kilka praktycznych rad.
Szampon a rodzaj łupieżu
Podstawowym kryterium przy wyborze szamponu przeciwłupieżowego jest rodzaj łupieżu. W tym przypadku wyróżniamy jego dwa rodzaje:
- łupież suchy (charakteryzuje się białymi płatkami powstającymi na skutek łuszczącego się naskórka oraz lekkim swędzeniem skóry głowy)
- łupież tłusty (często towarzyszy łojotokowi skóry głowy, a jego przejawem są żółte strupy przylegające do skóry głowy, które przechodzą w jasnożółte łuski; łupieżowi tłustemu towarzyszy ostry stan zapalny i silny świąd skóry głowy)
Dopiero po zdiagnozowaniu rodzaju przypadłości można wybrać odpowiedni szampon. Dlaczego? Otóż każdy z nich ma inny skład. W przypadku łupieżu suchego szampony zazwyczaj mają w składzie smołę pogazową, kwas salicylowy, siarczek selenu i substancje nawilżające. Natomiast w szamponie na łupież tłusty nie powinno zabraknąć substancji przeciwgrzybicznych, cytostatycznych i keratolitycznych, które przywracają prawidłowy proces odnowy naskórka. Dobrym uzupełnieniem kuracji - bez względu na rodzaj łupieżu - jest naturalny szampon przeciwłupieżowy, który w swoim składzie zawiera składniki roślinne polecane przy tego typu problemach. Naturalne składniki wspierające walkę z łupieżem to między innymi pokrzywa, łopian, rumianek, brzoza, czarna rzepa, skrzyp, mięta czy pasternak. Naturalny szampon przeciwłupieżowy nie zawiera silnych środków chemicznych i dlatego jest polecany do każdego rodzaju skóry głowy. Więcej o naturalnych sposobach walki z łupieżem przeczytasz na blogu Triny: https://triny.pl/blog/naturalne-sposoby-walki-z-lupiezem/
Aktywne składniki zawarte w szamponie przeciwłupieżowym
Dobry szampon przeciwłupieżowy - bez względu na to, czy jest to szampon w butelce czy jakże popularny teraz szampon w kostce - powinien być przede wszystkim skuteczny. A za skuteczność takiego preparatu odpowiadają odpowiednio dobrane składniki, które mają udowodniony wpływ na efektywną walkę z tym problemem. Dlatego też podczas wyboru szamponu przeciwłupieżowego warto sprawdzić, czy ma on w składzie następujące substancje:
- siarczek lub dwusiarczek selenu (działanie przeciwgrzybicze i przeciwświądowe)
- pirytionian cynku (działanie przeciwłojotokowe i antybakteryjne)
- ketokonazol (reguluje pracę gruczołów łojowych)
- pirokton olaminy (eliminuje bakterie i grzyby, działa przeciwzapalnie)
- smoła węglowa (łagodzi świąd)
- kwas salicylowy (działanie złuszczające)
Oczywiście wyżej wymienione składniki nie muszą występować jednocześnie w danym produkcie. Ważne natomiast jest to, aby taki szampon zawierał przynajmniej kilka związków aktywnych. W przypadku osób o alergicznej i bardzo wrażliwej skórze głowy zastosowanie szamponu z tymi substancjami może nie być wskazane. W takiej sytuacji można sięgnąć po naturalny szampon przeciwłupieżowy, który także pomoże zminimalizować nieprzyjemne dolegliwości.
Substancje dodatkowe
Składniki aktywne zawarte w szamponie przeciwłupieżowym mają za zadanie zlikwidowanie problemu. Jednak to nie wszystko. Dobry preparat powinien też pielęgnować i łagodzić podrażnioną skórę głowy. Dlatego też wybierając taki szampon warto zwrócić uwagę na to, czy - oprócz działania leczniczego - będzie on posiadała także inne właściwości. Za działanie pielęgnacyjne i łagodzące odpowiada pantenol, niacyna, witamina A, E i PP, gliceryna czy woda termalna. Dzięki tym składnikom szampon będzie nie tylko leczył, ale także pielęgnował skórę głowy.
Zadaniem szamponu przeciwłupieżowego jest skuteczne i efektywne pozbycie się problemu. Obecne preparaty dostępne na rynku doskonale sobie z tym radzą. Jednak, aby walka z problemem była wygrana, to szampon musi być nie tylko bogaty w substancje aktywne, łagodzące i pielęgnujące, ale także dobrany do rodzaju łupieżu i stany skóry głowy. Wtedy jego używanie przyniesie oczekiwany rezultat.