Procesja na Skałkę tym razem przez Bulwary

Tym razem procesja nie może przejść przez ulice Stradomską i Krakowską fot. Paulina Kozieł

Tradycyjna procesja z relikwiami św. Stanisława przejdzie w tym roku inną trasą. Wszystko przez remont ulicy Krakowskiej.

Procesja organizowana jest co roku w niedzielę następującą po 8 maja, czyli wspomnieniu św. Stanisława. Relikwie są niesione z Wawelu na Skałkę, gdzie odprawiana jest msza, a później – również w procesji – wracają do Katedry Wawelskiej. Trasa biegnie ulicami Podzamcze, Stradomską, Krakowską i Skałeczną.

Tym razem będzie zupełnie inaczej, ponieważ ulica Krakowska wraz z fragmentem Stradomskiej jest całkowicie rozkopana i wyłączona z ruchu. W niedzielę 12 maja procesja przejdzie więc tylko w jedną stronę i zmienioną trasą. Rozpocznie się też nieco wcześniej niż zwykle – o 8.30, a nie o 9.00.

Wyruszy z Wawelu ulicą Podzamcze, po czym skręci w ulicę Bernardyńską i Bulwarami Wiślanymi dojdzie do ulicy Dietla. Z niej przejdzie w ulicę Augustiańską, a następnie w Skałeczną, którą dotrze na Skałkę.

Bez parkowania, zamknięta Dietla

Jak zapowiedział podczas poniedziałkowego spotkania z dziennikarzami Bartosz Piłat z Zarządu Transportu Publicznego, ze względu na przejście procesji na ulicach Bernardyńskiej i Skałecznej zostanie tymczasowo wyłączona możliwość parkowania po jednej ze stron.

Zmiany będą też dotyczyć ruchu samochodów i komunikacji miejskiej. – Na czas przejścia procesji, a więc mniej więcej w godzinach 9.00–9.30 wstrzymany zostanie ruch na ulicy Dietla. Tramwaje zostaną skierowane przez Podgórze. Pomiędzy Łagiewnikami a rondem Grunwaldzkim będą kursować autobusy zastępcze. Ruch zostanie wznowiony, kiedy tylko będzie to możliwe – zapowiedział Piłat.

Zaproszeni

W uroczystości wezmą udział przedstawiciele władz i biskupi z całej Polski. Choć nie zostało to jeszcze ostatecznie potwierdzone, do Krakowa przyjedzie prawdopodobnie prezydent Andrzej Duda, ma się również pojawić wicepremier Beata Szydło. Homilię wygłosi metropolita gdański abp Sławoj Leszek Głódź.

Czytaj wiadomości ze swojej dzielnicy:

Stare Miasto
comments powered by Disqus