Przełomowa operacja w krakowskim szpitalu. Wirtualna rzeczywistość przyszłością medycyny?

Zabieg przeprowadzili prof. dr hab. n. med. Janusz Konstanty-Kalandyk i dr hab. n. med. Jacek Piątek fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl, materiały prasowe
Lekarze z Krakowskiego Szpitala im. św. Jana Pawła II przeprowadzili przełomową na skalę światową operację m.in. z wykorzystaniem tomografii komputerowej. 60-letni pacjent czuje się dobrze i wypisano go już do domu.
Jak informują lekarze, 60-letni pacjent z chorobą wieńcową nie mógł przejść inwazyjnego zabiegu: z powodu „niezadowalającego obrazu naczyń wieńcowych”. Został poddany badaniu tomografii komputerowej z użyciem kontrastu. Na podstawie uzyskanych wyników oraz dzięki współpracy z Centrum Medycyny Cyfrowej i Robotyki Uniwersytetu Jagiellońskiego, mężczyzna został ostatecznie zakwalifikowany do małoinwazyjnej operacji. Fachowa nazwa zabiegu to pomostowanie aortalno-wieńcowe MIDCAB.

– Wyniki z tomografii komputerowej z kontrastem pozwalają dokładnie ocenić przebieg oraz anatomię naczyń wieńcowych. Jest to niezbędne przy kwalifikacji i planowaniu operacji by-passów – podkreślają medycy z Krakowskiego Szpitala Specjalistycznego im. św. Jana Pawła II. I wskazują, że w przypadku 60-letniego pacjenta zastosowano też gogle ze specjalnymi soczewkami. Dzięki nim można przed operacją zobaczyć serce i naczynia wieńcowe, a także dokładnie zaplanować cały zabieg.

Ostatecznie mężczyzna przeszedł małoinwazyjną operację planowo i bez powikłań. Czuje się dobrze i został wypisany ze szpitala. Medycy zwracają uwagę, że w przyszłości nowoczesne technologie, w tym wirtualna rzeczywistość, staną się skutecznym narzędziem, pomocnym w planowaniu i wykonywaniu nawet najtrudniejszych operacji.

W zabiegu brali udział: prof. dr hab. n. med. Janusz Konstanty-Kalandyk – operator, dr hab. n. med. Jacek Piątek – asysta, lek. med. Łukasz Drużbicki – II asysta, dr n. med. Aniela Artyńska – anestezjolog, mgr piel. Anna Gąsiorek – pielęgniarka anestezjologiczna, mgr piel. Edyta Płodczyk – pielęgniarka operacyjna, mgr piel. Agnieszka Szymańska – pielęgniarka operacyjna II. W zespole znalazła się też lic. pielęgniarka Ewa Dolecka-Antonowa – perfuzjonista.