Przywracamy Serce Niepodległej. Wystawa o historii Pałacu Saskiego pod Kopcem Kościuszki

fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl

W czwartek do Krakowa zawita wystawa ukazująca obraz przedwojennego serca Warszawy, czyli placu marszałka Józefa Piłsudskiego oraz Pałacu Saskiego i Pałacu Brühla.

Od 11 sierpnia do 16 września zwiedzający będą mogli zobaczyć wyjątkową wystawę pt. „Przywracamy Serce Niepodległej”. Ekspozycja prezentowana będzie przy parkingu pod Kopcem Kościuszki, obok wejścia do Muzeum Kościuszkowskiego.

Serce przedwojennej Warszawy

Wystawa składa się z dwudziestu plansz, które prezentują bogatą historię najważniejszego placu Warszawy – placu marszałka Józefa Piłsudskiego oraz dwóch gmachów – Pałacu Saskiego i Pałacu Brühla.

Obiekty te, stanowiące zachodnią pierzeję placu, zostały zniszczone przez Niemców w 1944 roku po upadku powstania warszawskiego. Znajdowały się w nich siedziby dwóch ważnych instytucji: Sztabu Generalnego Wojska Polskiego oraz Ministerstwa Spraw Zagranicznych.

Wkrótce przedwojenne serce stolicy znów może zabić mocnej. W planach jest bowiem odbudowa Pałacu Saskiego i Pałacu Brühla.

– To byłby ostatni akcent odbudowy naszej stolicy – Warszawy, którą Niemcy skazali na zagładę. W tym miejscu jest Grób Nieznanego Żołnierza, czyli mauzoleum żołnierskiej chwały. To święte miejsce w polskiej przestrzeni i cieszę się, że od dawna powtarzający się pomysł odbudowy Pałacu Saskiego i przywrócenia mu klasycystycznej architektury wreszcie ma szansę realizacji – mówi Mieczysław Rokosz, prezes Komitetu Kopca Kościuszki w Krakowie.

Wernisaż ekspozycji „Przywracamy Serce Niepodległej” odbędzie się 11 sierpnia o godz. 16:00 na dziedzińcu bastionu pod Kopcem Kościuszki.

Oficjalne otwarcie wystawy połączone będzie z dyskusją na temat historii Pałacu Saskiego, w której wezmą udział: dr hab. prof. nadzw. Mieczysław Rokosz – prezes Komitetu Kopca Kościuszki w Krakowie, prof. dr hab. Janusz Odziemkowski i dr hab. prof. UŁ Tadeusz Bernatowicz. Rozmowę poprowadzi dr hab. prof. UAM Bartosz Korzeniewski. Wstęp na wernisaż oraz wystawę jest wolny.

200 lat Kopca Kościuszki

W ramach obchodów 200-lecia usypania Kopca Kościuszki przy Muzeum Kościuszkowskim prezentowana jest także plenerowa wystawa Tomasza Berezińskiego, krakowskiego rysownika i autora komiksów. Plansze z rysunkami artysty opowiadają o losach kopca, począwszy od jego usypania i budowy fortu.

Ponadto w każdy wakacyjny weekend zwiedzający mogą się wybrać na zwiedzanie obiektu razem z przewodnikiem. Z kolei 19 sierpnia krakowianie oraz turyści będą mogli przyjść na Kopiec Kościuszki, by podziwiać zachód słońca. W tym dniu godziny otwarcia zostaną wydłużone do 21:00.

12 września o godz. 19:00 odbędzie się zaś koncert Krakowskiej Młodej Filharmonii, która w przeszklonym dziedzińcu muzeum zaprezentuje muzykę filmową. Wstęp wolny.