Rondo Czyżyńskie czeka na remont. Jak zostanie zagospodarowane?

Windy, nowy układ przystanków tramwajowych i ścieżka dla rowerzystów zlokalizowana na poziomie jezdni. Tak w przyszłym roku może wyglądać Rondo Czyżyńskie. O planach modernizacji ronda i remontu znajdującego się tam przejścia podziemnego rozmawiano podczas spotkania mieszkańców Czyżyn z przedstawicielami władz.

Przebudowa Ronda Czyżyńskiego prowadzona będzie w ramach rozpoczynającej się od września modernizacji odcinka Rondo Mogilskie – Plac Centralny. Według przedstawicieli ZIKiT-u będzie to wymagało istotnych zmian w organizacji ruchu.

– Główną zmianą będzie lokalizacja przystanków tramwajowych – mówił Krzysztof Migdał z ZIKiT. – Przystanki zostaną umieszczone nie na wlotach do terenów skrzyżowań, ale na wylotach. Zmieni to sposób obsługi ruchu pasażerskiego. Przy przystankach powstaną podziemne przejścia dla pieszych, a także windy zjeżdżające do poziomu minus jeden, które ułatwią poruszanie się matkom z dziećmi oraz niepełnosprawnym. Według Migdała na poziomie jezdni pojawią się również nowe ścieżki rowerowe, które połączą wschodnią i północną stronę węzła komunikacyjnego.

Zakresem remontu planowane jest ponadto objęcie całego tunelu podziemnego. Odnawiany będzie strop, ściany i posadzka przejścia. Przewidywane jest wykonanie tam instalacji elektrycznej, kanalizacyjnej, a także wodociągowej z możliwością doprowadzenia jej do punktów handlowych. W nowe miejsce przeniesiony zostanie także szalet.

Plany inwestycyjne negatywnie odbierane są jednak przez przedsiębiorców, których lokale handlowe zlokalizowane są w przejściu podziemnym. Na czas remontu handlowcy zmuszeni są do zaniechania działalności gospodarczej. Nie wiadomo również, czy po zakończeniu modernizacji ronda, będą mogli wrócić do wcześniejszego miejsca pracy. – Jak na razie zbieramy informacje dotyczące tego, ilu przedsiębiorców będzie chciało tam wrócić – zapowiedział Krzysztof Migdał. – Decyzje będą podejmowana w zależności od tego, jakie będzie zainteresowanie ponownym otwarciem lokali.

Podczas przeprowadzonych konsultacji pojawiło się także pytanie o możliwość obniżenia kupcom czynszu za wynajem miejsc, w których prowadzą biznes. Obniżka ta mogłaby zrekompensować im przede wszystkim zmniejszony w ostatnim czasie obrót handlowy. – W tej kwestii mogę być tylko pośrednikiem – powiedział Jerzy Marcinko, p.o. dyrektora ZIKiT  –Przygotujemy wystąpienie do służb finansowych miasta, które będą mogły ustosunkować się do takiej propozycji. W tej chwili nie mogę dać jednak żadnej odpowiedzi.

Pomysły na zagospodarowanie Ronda Czyżyńskiego miał również organizator spotkania radny Jerzy Woźniakiewicz. – Kluczowy jest sam problem bezpieczeństwa – mówił Woźniakiewicz. – Warto byłoby zastanowić się nad umieszczeniem tam monitoringuByć może znajdą się na to środki.

Radny zaproponował również, by na rondzie pojawiły się lokale służące turystom i okolicznym mieszkańcom. Mógłby zostać umieszczony tam punkt Systemu Informacji Miejskiej promujący bieżące wydarzenia kulturalne, miejsce poświęcone działalności młodzieży oraz parking dla rowerów. Według radnego dobrym pomysłem byłoby również przeznaczenie ściany ronda na mural. Takie rozwiązanie znacznie ograniczyłoby wandalizm i poprawiło estetykę tunelu.

– Rondo Czyżyńskie jest wspólnym węzłem komunikacyjnym dzielnic Czyżyny i Nowa Huta, dlatego wspólnie z Przewodniczącym „osiemnastki” zastanawialiśmy się jak zagospodarować przestrzeń w poziomie -1 ronda. Optujemy za Miejskim Punktem Informacji Turystycznej, gdyż rondo jest bramą do starej Nowej Huty. Myśleliśmy także o przestrzeni dla działalności organizacji pozarządowych lub seniorów, gdyż te środowiska są aktywne w Nowej Hucie. Ciekawy pomysł podsunął również Maciej Twaróg, który chciałby, aby niewykorzystana przestrzeń przez przedsiębiorców mogłaby być wykorzystana przez artystów, fotografów (wystawy) a może nawet muzyków – mówi Michał Franczyk, radny Dzielnicy XIV Czyżyny.

Jak twierdzą przedstawiciele ZIKiT, prace remontowe rozpoczną się na przełomie lutego i marca przyszłego roku i potrwają około pięciu miesięcy. Dla zainteresowanych modernizacją ronda uruchomiona zostanie także specjalna strona internetowa, na której będzie można dowiedzieć się więcej na temat planowanych tam inwestycji.