Rozmowa na dzień dobry: Próbki na obecność koronawirusa trafiają do Warszawy

Jeżeli lekarz podejrzewa zarażenie koronawirusem, pobiera próbkę od pacjenta i wysyła ją do Państwowego Zakładu Higieny.

Małopolska jest przygotowana na ewentualne zachorowanie na koronawirusa?

Dominika Łatak, rzeczniczka prasowa Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Krakowie: Tak, jesteśmy cały czas w kontakcie z wojewodą, z naszymi służbami sanitarnymi, a wszystkie nasze działania koordynuje Główny Inspektorat Sanitarny i ministerstwem zdrowia. Stamtąd mamy wszystkie wytyczne.

Od wtorku na wszystkich lotniskach w kraju powinna być mierzona temperatura osobom powracającym z tzw. terenów zagrożonych. Sprawdzają Państwo czy krakowskie lotnisko również stosuje się do tych wytycznych?

Pomiary temperatury mają być mierzone. Obsługa lotniska jest też wyposażona w termometry.

Czy szpitale mają obowiązek zgłaszania do Państwa każdego przypadku podejrzenia zakażenia koronawirusem? Kto przeprowadza badania na obecność koronawirusa?

W Małopolsce nie ma laboratorium, które mogłoby przeprowadzić badania próbki na obecność koronawirusa. Takie badania wykonuje Państwowy Zakład Higieny w Warszawie na zlecenie szpitala. Jeżeli lekarz podejrzewa zarażenie koronawirusem, pobiera próbkę od pacjenta i wysyła ją do PZH, gdzie jest badana, a wyniki przesyłane są do szpitala.

Jak wygląda współpraca między szpitalami a Państwem?

Jesteśmy o wszystkim informowani na bieżąco. Dostajemy zgłoszenia od Powiatowych Stacji Sanitarno-Epidemiologicznych. Dzięki temu codziennie o godzinie 12:00 mamy uaktualniony raport o ilości osób hospitalizowanych i tych pozostających pod nadzorem.