Skarb Państwa przejął książki z dawnych lat. Teraz trafią do sprzedaży

fot. Muzeum Fotografii

Dzieła Wyspiańskiego, pisma Zygmunta Krasińskiego czy „Ballady i romanse” Mickiewicza wydane przed 1937 rokiem. To tylko niektóre z książek, które przeszły na własność Skarbu Państwa i trafią do sprzedaży.

719 wydawnictw przeszło na własność Skarbu Państwa w trybie Ustawy o rzeczach znalezionych.

Muzeum Fotografii przekaże zaproszenie do udziału w negocjacjach antykwariatom specjalizującym się w sprzedaży książek, które w swoich ofertach dokonają wyceny zbioru.

W różnym stanie

– Publikacje obejmują bardzo zróżnicowaną tematykę, wśród nich znajduje się m.in. wiele pozycji niemieckojęzycznych. Książki mają także różny stan zachowania. Przeznaczony do sprzedaży zbiór jest pozostałością po selekcji dokonanej przez publiczne biblioteki, które wybrały do swoich księgozbiorów interesujące je, wartościowe pozycje, w tym m.in. MuFo nabyło kilkaset pozycji o tematyce fotograficznej – mówi Eliza Kubiak z Muzeum Fotografii.

Najstarsze z książek pochodzą z XIX i początku XX wieku. To m.in. dzienniki ustaw, kalendarze, podręczniki, katalogi czy sprawozdania. Na liście publikacji znalazły się również pisma Zygmunta Krasińskiego wydane w latach 30. XX wieku, „Dzieje medycyny w życiorysach, aforyzmach i anegdotach od Hipokratesa do okresu nowoczesnego” Leona Zamenhofa z 1930 roku, „Ballady i romanse” Mickiewicza wydane przed 1937 rokiem, „Światła i kwiaty. Myśli zebrane z utworów Henryka Sienkiewicza” z 1912 roku, wydanie „Halki” z lat 20. XX wieku czy dramaty Stanisława Wyspiańskiego – w tym wydanie „Wesela”, „Wyzwolenia” i „Akropolis”.

Wiele znajdujących się na liście książek zostało wydanych w Niemczech – w Lipsku, Monachium, Stuttgarcie. Część publikacji została wydana w Paryżu, Lwowie, Warszawie czy Krakowie.

News will be here