Śmierć dziecka. Lekarki staną przed sądem 8 marca

fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl

Na Dzień Kobiet został wyznaczony termin rozpoczęcia procesu dwóch lekarek i pielęgniarki ze szpitala miejskiego im. S. Żeromskiego. Oskarżone będą odpowiadać m.in. za nieumyślne spowodowanie śmierci noworodka w 2016 roku.

Na początku lipca 2016 roku do szpitala w Nowej Hucie trafiła trzymiesięczna dziewczynka. Ustalono, że cierpiała na ostry nieżyt żołądkowo-jelitowy. Lekarze zlecili nawadnianie dziecka i antybiotykoterapię. Jednak stan pacjentki nie poprawiał się. Po pięciu dniach hospitalizacji noworodek zmarł.

Lekarki odpowiedzą przed sądem za narażenie trzymiesięcznego dziecka na bezpośrednie niebezpieczeństwo utraty życia lub spowodowania ciężkiego uszczerbku na jej zdrowiu.

Kobiety miały do tego doprowadzić w wyniku – jak podaje Prokuratura Regionalna w Krakowie – „polecenia pielęgniarkom podania pacjentce zbyt dużych, niedozwolonych dawek potasu, bez uprzedniego zlecenia przeprowadzenia badań krwi i uzyskania ich wyników, pomimo dysponowania informacjami o dotychczasowym przebiegu choroby, przy wysokim stężeniu potasu”.

Jedna z lekarek, podobnie jak pielęgniarka, będzie też odpowiadać za nieumyślne spowodowanie śmierci dziecka „na skutek wydanego ustnie polecenia pielęgniarce, bez wpisania go do karty zleceń lekarskich, podania pacjentce niedozwolonej dla niej dawki potasu, u której występowało zwiększone stężenie potasu, doprowadzając do ostrej niewydolności krążenia i śmierci pokrzywdzonej”.

Żmudne śledztwo

Wszczęte w lipcu śledztwo zakończyło się sformułowaniem aktu oskarżenia ponad trzy lata później. Jak tłumaczyła ówczesna rzeczniczka Prokuratury Regionalnej w Krakowie, wyjaśnienia podejrzanych musiały zostać zweryfikowane przez biegłych. Należało również szczegółowo przeanalizować dokumentację medyczną. Tym zajęli się eksperci z Zakładu Medycyny Sądowej we Wrocławiu. Opinia była gotowa dopiero pod koniec sierpnia 2019 roku.

Akt oskarżenia wpłynął do sądu rejonowego pod koniec października zeszłego roku. Na początku 2020 roku okazało się, że wciąż nie ma wyznaczonego terminu rozprawy. Sędzia, która została wylosowana do tej sprawy, zawnioskowała o wyłączenie z niej.

Wiosną kraj nawiedziła epidemia i sądy praktycznie przestały działać na dwa miesiące. Najnowszy termin rozprawy medyków z miejskiego szpitala został wyznaczony na 8 marca 2021 roku.

Czytaj wiadomości ze swojej dzielnicy:

Nowa Huta