Spektakle, warsztaty, dyskusje. Rozpoczął się Festiwal Otwarcia Teatralnego Instytutu Młodych

Spektakl „Preskot” w Teatralnym Instytucie Młodych Teatru Ludowego fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl

Przez cztery dni na deskach Teatralnego Instytutu Młodych Teatru Ludowego gościć będą spektakle z całej Polski. W programie także warsztaty, czytanie performatywne oraz dyskusje.

– Chcemy pokazać teatr, który może służyć do współodkrywania świata – mówi Małgorzata Bogajewska, dyrektorka Teatru Ludowego, zachęcając do uczestnictwa w Festiwalu Otwarcia Teatralnego Instytutu Młodych.

TIM to nowe miejsce na kulturalnej mapie Polski stworzone z myślą o dzieciach oraz młodzieży. Jego siedzibą jest budynek dawnej Sceny Stolarnia, który w wyniku trwającego ponad trzy lata remontu, zyskał zupełnie nowe oblicze.

Spektakle z całej Polski

W dniach 23 listopada – 3 grudnia na trzech scenach Teatralnego Instytutu Młodych widzowie będą mogli zobaczyć gościnne spektakle, a także wziąć udział w towarzyszących im warsztatach czy dyskusjach.

– Ten festiwal jest dla nas otwarciem się na głos młodych ludzi, nowe myślenie o teatrze i poszukiwania. Po spektaklach będą odbywały się spotkania i rozmowy, do udziału w których gorąco zapraszamy. Chcemy usłyszeć od młodych widzów, jaki teatr jest dla nich teraz istotny, czego oczekują – wyjaśnia Małgorzata Bogajewska.

W ramach festiwalu spektakle zaprezentują teatry z różnych części Polski. Wśród nich Teatr Maska z Rzeszowa („Blaski i cienie”), Teatr Papahema z Białegostoku („Skłodowska. Radium girl”), Teatr Lalek Guliwer z Warszawy („Wszystko w głowie”) oraz Teatr Zagłębia z Sosnowca („niezgoda.jpg”).

– Wszystkie spektakle, które prezentujemy, przekraczają bezpieczny rodzaj narracji teatralnej. Próbują szukać nowego kontekstu i powiedzieć coś nowego o świecie – podkreśla dyrektorka Teatru Ludowego.

Przykładem jest chociażby spektakl Teatru Lalek Guliwer „Wszystko w głowie”, tworzony wspólnie z osobami niewidomymi i słabowidzącymi. Twórcy przedstawienia wykorzystują technologię binauralną, dzięki której widzowie mogą nie tylko poczuć, jak osoby niewidome poznają świat, ale także stać się częścią wydarzeń.

Propozycje Teatru Ludowego

Wśród festiwalowych propozycji nie zabraknie spektakli przygotowanych przez Teatr Ludowy. W sobotę i niedzielę widzowie będą mogli zobaczyć sztukę „The Clash/ Zderzenie” w reżyserii Stanisława Chludzińskiego. To muzyczny spektakl, który powstał w porozumieniu z krakowską młodzieżą wchodzącą w dorosłość.

Zwieńczeniem wydarzenia będzie premiera przedstawienia „Tajemnica góry” Amadeusza Nosala. Pełen akcji i humoru familijny dreszczowiec w stylu retro wyreżyserował Łukasz Zaleski.

– To opowieść o ludziach, którzy o krok przed maturą, wyruszają w niezwykłą podróż. Pozornie zwyczajny wypad grupy znajomych zamienia się w dziwną podróż w czasie, w relacjach z rodzicami i samym sobą, wyznaczaniu celów oraz granic – tłumaczy Małgorzata Bogajewska.

Premiera spektaklu odbędzie się 3 grudnia i zakończy Festiwal Otwarcia Teatralnego Instytutu Młodych. Szczegółowy program wydarzenia dostępny jest na stronie Teatru Ludowego.