Sportowy budżet obywatelski: siłownie, ścieżki, boiska

fot. Marek Marszałek

Do 5 października możecie poprzeć po trzy miejskie i dzielnicowe projekty w siódmej edycji Budżetu Obywatelskiego. Wśród nich nie brakuje zadań o charakterze sportowym.

Od 2014 roku sporo zgłaszanych projektów ma na celu zachęcenie mieszkańców do aktywności fizycznej i poprawienie stanu infrastruktury bądź budowa nowej. I na tej drugiej kwestii skupimy się w poniższym podsumowaniu. Sprawdźcie, jakie projekty zostały zrealizowane ze środków budżetu obywatelskiego.

2014:

Ścieżka na Dąbiu (koszt 34 tys. 980 zł)

W parku przy śluzie na Dąbiu powstała „ścieżka zdrowia”. Zainstalowane zostały drewniane elementy do ćwiczeń i tabliczki z informacjami, jak poprawnie wykonać dane ćwiczenie i na jakie partie ciała oddziałują.

Modernizacja sali gimnastycznej w SP 48 (84 tys. 530 zł)

Remont sali gimnastycznej na Bielanach był konieczny ze względu na zdrowie i bezpieczeństwo dzieci, a także wysokie koszty ogrzewania. Po modernizacji uczniowie mają lepsze warunki do uprawiania sportów, odbywają się koncerty, przedstawienia i spotkania towarzyskie.

Siłownia pod chmurką na Plantach Nowackiego (38 tys. zł)

W Podgórzu powstało miejsce z urządzeniami sportowymi do ćwiczeń na świeżym powietrzu dostępnymi dla osób w różnym wieku.

Street Workout Park przy Tauron Arenie (100 tys. zł)

Pierwsze takie miejsce w Krakowie, w Parku Lotników Polskich przy Tauron Arenie. Zamontowany tam sprzęt (rurki, drabinki, poręcze) umożliwia trenowanie bardzo różnych partii mięśni tylko i wyłącznie dzięki masie własnego ciała.

Aktywne Bieńczyce (100 tys. zł)

Na terenie Plant Bieńczyckich zainstalowano różnego rodzaju przedmioty do ćwiczeń ruchowych dla dorosłych.

To nie wszystko mieć boisko (100 tys. zł)

Mieszkańcy sprawili niespodziankę Hutnikowi, który w roku realizacji (2015) obchodził 65-lecie. Projekt objął renowację i zapewnienie stałego nadzoru nad boiskiem treningowym numer jeden w kompleksie przy ulicy Ptaszyckiego, którym zarządza Stowarzyszenie Nowy Hutnik 2010.

 

2015:

Sportowe bulwary (60 tys. zł)

Zarząd Infrastruktury Sportowej postawił na Bulwarze Inflandzkim, niedaleko ulicy Paulińskiej, urządzenia do ćwiczeń na wolnym powietrzu. Pojawiły się także stoły do gry w ping-ponga i szachy. Autorom projektu zależało na stworzeniu miejsca, które jest dostępne przez cały rok, 24 godziny na dobę.

Street Workout Park w parku Krowoderskim (60 tys. zł)

Umiejscowiony na południu parku (ul. Łokietka) zestaw urządzeń składa się z wszystkiego, co jest potrzebne do zróżnicowanego treningu z masą własnego ciała. Po raz pierwszy zastosowane zostały dwie drabinki skośne przechodzące w poziomą. W związku z niepełnym wykorzystaniem środków udało się także poszerzyć plac, wykonać dojścia z kostki brukowej i ułożyć obrzeża.

Boisko przy ulicy Zdrowej (68 tys. zł).

Celem projektu było powstanie ogólnodostępnego obiektu dla młodzieży uprawiającej sport. W miejsce nawierzchni betonowej pojawiła się bezpieczna – poliuretanowa. Zainstalowano także sprzęt do gry w siatkówkę, koszykówkę i tenisa.

Siłownia na wolnym powietrzy na Woli Duchackiej (110 tys. zł)

Zakup i instalacja bezobsługowych maszyn do ćwiczeń wraz z tabliczkami informacyjnymi. Urządzenia postawione w pobliżu placu zabaw pozwalają na korzystanie z nich również rodzicom pilnującym swoich pociech.

Oznakowanie ścieżek biegowych w Parku Lotników Polskich (117 tys. zł)

Projekt, zaproponowany przez klub AZS AWF Kraków Masters, zakładał przede wszystkim utwardzenie i rewitalizację brakujących odcinków pętli oraz wyznaczenie w dwóch punktach parku miejsc do ćwiczeń, z ustawieniem barierek. Pojawiły się także tablice informacyjne i oznakowanie trasy w taki sposób, by biegacze wiedzieli, jaki dystans już przebiegli.

Siłownia nad Zalewem Nowohuckim (40 tys. zł)

Urządzenia do ćwiczeń pod chmurką poszerzyły wachlarz możliwości aktywności dostępnych nad zalewem Nowohuckim.

 

2016:

Modernizacja sali sportowej w SP 2 (180 tys. zł)

Sala nie była remontowana od 30 lat. Generalnego remontu wymagał parkiet i istalacja oświetlenia. Obiekt został odmalowany, pojawiły się nowe urządzenia do gier zespołowych: bramki, tablice z koszami i słupki do siatkówki.

Siłownia na wolnym powietrzu w Bronowicach (67 tys. 500 zł)

Powstała naprzeciwko Rydlówki i Tetmajerówki. Zostały zamontowane przyrządy do ćwiczeń pod chmurką dla osób w każdym wieku.

Park rozrywki na Bielanach (123 tys. zł)

Na terenie przylegającym do szkoły podstawowej na Bielanach powstał niewielki park rozrywki. Pojawiło się kilkanaście urządzeń do ćwiczeń sprawnościowych i elementy małej architektury do celów rekreacyjnych. Mieszkańcy mają też do dyspozycji kącik do gry w planszówki, rysowania, czytania lub zwyczajnej rozmowy w cieniu wielkich drzew.

Mini-boisko dla os. Przegorzały (125 tys. zł)

Ogólnodostępne wielofunkcyjne boisko powstało przy ulicy Jodłowej. Posiada nawierzchnię poliuretanową.

Strefa rekreacji i wypoczynku na Woli Duchackiej (80 tys. zł)

Projekt zakładał budowę parku rekreacyjno-spacerowego na terenie dzielnicy Podgórze Duchackie. Nieużytkowana przestrzeń miejska zmieniła się w zielony teren z alejkami spacerowymi i ławkami wraz ze strefą zabaw dla dzieci.

Street Workout Park w Bieżanowie (45 tys. zł)

Kolejne tego typu miejsce do ćwiczeń stanęło na terenie Klubu Sportowego Bieżanowianka.

 

2017:

Street Workout Park w dzielnicy IX (45 tys. zł)

Miejsce z infrastrukturą do ćwiczeń z wykorzystaniem masy własnego ciała powstało na terenie Klubu Sportowego Borek. Przyrządy stanęły obok boiska do gry w piłkę siatkową.

Mini-siłownia na Piaskach Nowych (40 tys. zł)

Na terenie wewnątrz osiedla stanęły trzy urządzenia do ćwiczeń sprawnościowych. Autorzy projektu zwracali uwagę, że mini-siłownia będzie służyć starszym mieszkańcom osiedla z wielkiej płyty i osób, które zamieszkały w nowych budynkach.

 

2018:

Siłownia w parku Zaczarowanej Dorożki (120 tys. zł)

Siłownia plenerowa z urządzeniami do ćwiczeń. Urządzenia pozwalają na aktywność fizyczną starszym i młodszym.

Rozbudowa siłowni w parku Kościuszki (60 tys. zł)

Liczba dostępnych urządzeń zwiększyła się prawie dwukrotnie – z pięciu do dziewięciu. Nowe stanowiska pozwalają ćwiczyć mięśnie nóg i talii.

Siłownia przy bursie na al. Focha (17 tys. zł)

Między budynkami B i E na al. Focha stwrzono miejsce z czterema stanowiskami. Z siłowni mogą korzystać mieszkańcy dzielnicy VII Zwierzyniec, w tym Bursy Szkolnictwa Ponadpodstawowego nr 1, czytelnicy Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej, członkowie klubu seniora i członkowie klubu sportowego "Dystans".

Street Workout Park dla Podgórza Duchackiego (75 tys. zł)

W Parku Kurdwanów stanęły słupy noszące, rurki, poprzeczki, drabinka "żmijakowata", ławka dla brzuszków, rurka pionowa, kółka gimnastyczne.

Rewitalizacja stadionu Korony (180 tys. zł)

Projekt zakładał remont ciągów komunikacyjnych, stworzenie stref odpoczynku i montaż urządzeń małej architektury. Dojazd do obiektu oświetlają trzy nowe lampy. Zadbano także o ścieżkę historyczno-edukacyjną o historii Podgórza i stadionu.

Rewitalizacja boiska przy ul. Marii Dąbrowskiej (40 tys. zł)

Mieszkańcy Czyżyn zyskali nowe boisko, które zastąpiło poprzednie, bardzo zniszczone. Obiekt sąsiaduje z placem zabaw.


2019:

Trwa realizacja zadań. Do tej pory udało się między innymi zamontować nowy stół zewnętrzy do ping-ponga przy Młynówce Królewskiej (18 tys. zł) i stoły do gry w szachy przy SP 5 (9,5 tys. zł).