Stanisław Lem patronem krakowskiej szkoły

Stanisław Lem fot. KBF/mat.prasowe dotyczące Roku Lema

Stanisław Lem zostanie patronem Szkoły Podstawowej nr 134 przy ul. Kłuszyńskiej.

– Inicjatywa wpisuje się w tegoroczne obchody rocznicowe, a oficjalne uroczystości nadania imienia szkole i odsłonięcie tablicy pamiątkowej zaplanowano 23 listopada,  dokładnie w 70. rocznicę wydania pierwszej książki Stanisława Lema „Astronauci”. Renesansowy umysł Stanisława Lema, jego ogromna wiedza, rozległe horyzonty myślowe oraz obeznanie z obszarami wiedzy z zakresu nauk humanistycznych, ścisłych i przyrodniczych, niewątpliwie zasługują na szacunek i upamiętnienie – informuje Anna Domańska, dyrektor wydziału edukacji urzędu miasta.

Lem inspiruje

„Lemowska wyobraźnia i kreatywność, chęć przeniknięcia zagadek wszechświata, zacięcie  filozoficzne, wiara w potęgę rozumu i odkryć, a jednocześnie dziecięca przewrotność i ciekawość świata stanowią ogromne źródło inspiracji do pracy dydaktyczno-wychowawczej. Ten wybitny pisarz był fenomenem łączącym miłośników literatury z ludźmi ze świata nauki – fizykami, astrofizykami i astronomami. Lem stał się autorytetem zarówno w Polsce, jak i za granicą. Otrzymał pięć doktoratów  Honoris Causa oraz najstarsze i najwyższe odznaczenie państwowe Rzeczypospolitej Polskiej Order Orła Białego, zaś Międzynarodowa Unia Astronomiczna w 1992 roku nazwała jego imieniem planetoidę nr 3836” – czytamy w uzasadnieniu do uchwały rady miasta, która została przyjęta 26 maja.

Wcześniej, z wnioskiem o nadanie szkole imienia Lema zwrócili się dyrektor, rodzice i samorząd uczniowski.

Pozytywnie do inicjatywy odniósł się także syn pisarza, Tomasz Lem. W korespondencji przekazanej przez sekretarza twórcy Wojciecha Zemka, czytamy:

„W imieniu Tomasza Lema, który pozostaje obecnie jedynym spadkobiercą Stanisława Lema, bardzo dziękuję za Państwa projekt. Czujemy się oczywiście zaszczyceni Państwa propozycją i wyrażamy zgodę na nadanie szkole imienia Pisarza’’.


Czytaj wiadomości ze swojej dzielnicy:

Swoszowice
comments powered by Disqus