Obchody Roku Stanisława Lema. Znamy szczegóły

Stanisław Lem fot. mat.prasowe

Świętowanie Roku Lema czas zacząć. Wydarzeń uświetniających obchody 100-lecia urodzin pisarza nie zabraknie w Krakowie.


Rok Lema upłynie pod hasłem „I’ve seen the future” („Widziałem przyszłość”), które oddaje m.in. trafność futurologicznych przemyśleń pisarza. W ramach obchodów w Polsce i na świecie zaplanowano realizację kilkudziesięciu wydarzeń i projektów.

Na żywo i online

– Obserwując współczesne zmiany społeczne, kulturalne czy gospodarcze, często odnosimy wrażenie, że to już było, że już o nich czytaliśmy właśnie w dziełach Lema – mówi Barbara Schabowska, dyrektor Instytutu Adama Mickiewicza. – Prezentujemy międzynarodowej publiczności nie tylko ciekawego polskiego pisarza, ale także filozofa i futurologa, do którego warto sięgać również teraz, w kolejnej dekadzie XXI wieku.

Krakowskie obchody koordynuje KBF, a projekty na świecie organizuje Instytut Adama Mickiewicza. Wydarzenia odbędą się w formie hybrydowej – online i z udziałem publiczności. O ostatecznej formie zadecyduje jednak sytuacja epidemiczna.

– Ucieszyła i pozytywnie zaskoczyła mnie fantastyczna, entuzjastyczna i żywa reakcja ludzi, nie zawsze zresztą związanych z literaturą, dla których Rok Lema jest istotnym wydarzeniem. Wykorzystują oni twórczość i idee Stanisława Lema w swojej pracy twórczej, otwierają nowe tropy interpretacyjne do odczytania jego prozy i sprawiają, że jego myśli są częścią toczących się dzisiaj dyskusji na tematy na wskroś współczesne – mówi Izabela Błaszczyk, dyrektor KBF.

Ocean Solaris

Jednym z ważniejszych realizowanych na świecie projektów będzie Ocean Solaris. To multimedialna instalacja, która dzięki nowej technologii umożliwia interakcję z publicznością poprzez tekst, ruch i dźwięk.

Co ciekawe, struktura instalacji będzie się składać z trzech faz. Każda z nich będzie wprowadzać odbiorcę w różne stany emocjonalne: ciekawości, niepokoju, strachu i melancholii.

Krakowianie będą mogli ją oglądać w Muzeum Inżynierii Miejskiej od 2022 roku. Wcześniej zostanie pokazana podczas EXPO w Dubaju i m.in. na Ars Electronica Festival w Austrii.

Film i literatura

Już teraz na platformie Play Kraków można obejrzeć „Pokój” w reż. Krzysztofa Jankowskiego, który powstał na podstawie opowiadania „Podróż siódma” z „Dzienników gwiazdowych” Stanisława Lema.

Wydawnictwo Literackie planuje w tym roku kolejne wznowienia książek pisarza, wśród których znajdą się „Bajki robotów” czy komiks „Podróż 7 Jona J. Mutha” (na podstawie opowiadania z „Dzienników gwiazdowych”).

Urodziny Lema

Punktem kulminacyjnym będą wrześniowe obchody setnych urodzin mistrza prozy science-fiction. Jednym z punktów programu będzie Lem Future Tech Festival – Bomba Megabitowa.

– Obok dyskusji o zrównoważonej eksploracji kosmosu będziemy debatować nad transhumanizmem czy tworzeniem literatury przez sztuczną inteligencję. Jednocześnie wspólnie z ENEA zrealizujemy projekt walki z cyberprzemocą. Zaproszenie do współpracy przy wrześniowym festiwalu przyjęła też Agencja Rozwoju Przemysłu – mówi Maciej Kawecki, prezes IPP.

Od 12 do 14 września potrwa Kongres Futurologiczny, który jest inicjatywą Polskiej Fundacji Fantastyki Naukowej. Udział wezmą w nim naukowcy, pisarze, literaturoznawcy, graficy, plastycy, a także autorzy i producenci gier.

Lądowanie na Planecie Lem

W kontekście Roku Lema pojawia się również wątek powstającej w Krakowie Planety Lem. Centrum Literatury i Języka będzie się mieścić przy ul. Na Zjeździe 8 w budynku dawnego Składu Solnego nad Wisłą. Autorem projektu jest pracownia JEMS Architekci.

W przyszłości miejsce to stanie się nowoczesną placówką kulturalno-edukacyjną, w której powstanie wystawa o komunikacji i języku, mediateka, czytelnia, kawiarnia i przestrzeń co-workingowa.

- Będzie to miejsce dla inteligentnych roślin, kreatywnych ludzi czujących technologię, miejsce literatury i języka. Miejsce, o którym mówimy, że nie ma technologii, które tam się zmieszczą, bo ich jeszcze nikt nie wymyślił, poza Lemem rzecz jasna. Mam nadzieję, że w tym roku uzyskamy już wszelkie pozwolenia na budowę i ta piękna wizja cyfrowego zamku będzie możliwa do zrealizowania – mówi Robert Piaskowski, pełnomocnik prezydenta Krakowa ds. kultury.

comments powered by Disqus