Nowe inwestycje w Ogrodzie Botanicznym. Powstaną oranżerie i budynek kasowy

fot. Materiały prasowe

W tym roku Ogród Botaniczny UJ wzbogaci się o oranżerię i budynek kasowy. W planach jest też budowa kolejnej, znacznie większej oranżerii.

Prawdopodobnie już w najbliższe wakacje odwiedzający Ogród Botaniczny UJ kupią bilety wstępu w nowym budynku. Obecny drewniany pawilon jest obiektem tymczasowym. Zastąpi go murowana konstrukcja z wieloma przeszkleniami, która będzie też pełnić funkcję handlową. W ofercie planowanego sklepiku znajdą się ogrodowe i uniwersyteckie pamiątki. Zwiększy też komfort pracy kasjerów, którzy będą mieć do dyspozycji zaplecze socjalne.

W związku z planowaną inwestycją, od 1 marca do końca czerwca kasa zostanie przeniesiona na taras włoski, w sąsiedztwie nowej szklarni nr 5.

Nowa oranżeria

W tym roku ogród zyska też zupełnie nową oranżerię. Budynek na planie trapezu powstanie na terenie gospodarczym. Będzie liczył niespełna 6 m wysokości i 72 mkw powierzchni. Obiekt będzie wyróżniał się piękną stolarką okienną i nawiązywał do budynku starej stolarni, która w ramach inwestycji, z uwagi na zły stan techniczny, zostanie wyburzona. Zachowany zostanie z kolei, przylegający do niej, dawny mur ogrodu, który wyznaczał jego granicę przed powiększeniem ogrodu w roku 1935. Odrestaurowana ściana będzie północno-wschodnim bokiem przyszłej oranżerii.

– Nowy oranżeria będzie obiektem wielofunkcyjnym. Przede wszystkim będzie pełnić rolę edukacyjną. Będziemy w niej prowadzić warsztaty botaniczne i ogrodnicze, których tematyka będzie zmienna i uzależniona od pór roku. Ich ofertę właśnie opracowuje nasz zespół promocyjno-edukacyjny pod przewodnictwem dr. Bogusława Binkiewicza. Opiekunem oranżerii będzie dr inż. Magdalena Hampel. Chcielibyśmy, by część zajęć była też skierowana do obcokrajowców. Marzy nam się również zorganizowanie z udziałem specjalistów hortiterapii z wykorzystaniem elementów botaniki dla osób z różnego rodzaju niepełnosprawnościami, w tym w różnym stopniu upośledzeniami umysłowymi – mówi dr hab. Michał Węgrzyn, kierownik Ogrodu Botanicznego UJ.

Druga oranżeria w miejscu wyburzonej

To nie koniec inwestycyjnych planów uczelni przy ul. Kopernika. W sąsiedztwie nowej oranżerii powstanie kolejna, znacznie większa i nawiązująca do swojej poprzedniczki z połowy XIX wieku, która stała w tym miejscu, a została wyburzona pod koniec lat 60. XX wieku. Będzie to 12-metrowej wysokości obiekt o powierzchni ok. 100 mkw.

Budynek zaprojektowano z dbałością o odtworzenie szczegółów architektonicznych. W zamierzeniu będzie to miejsce spotkań i wydarzeń kulturalnych, tj. koncerty czy wystawy malarstwa. Dyskutowana jest również możliwość umieszczenia wewnątrz całorocznej kawiarni Milin Caffe, która już teraz funkcjonuje w tym miejscu.

Wiele zmian

W Ogrodzie Botaniczny UJ w ostatnich latach szereg zrealizowano szereg projektów inwestycyjnych. Najmłodszym z nich jest zakończona pod koniec 2019 roku przebudowa kompleksu szklarniowego "Victoria". Rośnie w nim wyjątkowa palma daktylowa, pochodząca z naturalnego stanowiska na Wyspach Kanaryjskich. Dziś to jeden z najcenniejszych okazów w krakowskim ogrodzie i najstarszy utrzymywany w warunkach szklarniowych w Europie. Wcześniej gruntowną modernizację przeszła też szklarnia "Holenderka", w której znajduje się okazała kolekcja ponad 350 storczyków i niezwykle rzadkich sagowców oraz wybrane elementy infrastruktury - alejki, 2 stawy i fontanny oraz ogrodzenie od strony al. Powstania Warszawskiego. Dodatkowo wzdłuż ścieżek stanęły tablice edukacyjne.

Czytaj wiadomości ze swojej dzielnicy:

Grzegórzki