„Oko wpadające w oko”. Logo MuFo wśród najlepszych na świecie

Muzeum Fotografii w Krakowie fot. Krzysztof kalinowski/LoveKraków.pl

Muzeum Fotografii w Krakowie w gronie najlepszych. Chodzi o nowe logo instytucji, które zostało wyróżnione w rankingu przygotowanym przez redakcję „Museum Next”.

W rankingu wyróżniono kilka instytucji z całego świata, które – zdaniem dziennikarza Jima Richardsona – „przyciągają uwagę” nową i interesującą identyfikacją wizualną.

– Instytucje od Sydney przez Buenos Aires po Paryż, zainwestowały w branding swoich muzeów, aby pomóc im dotrzeć do nowych odbiorców lub zmienić sposób myślenia ludzi o swoich instytucjach – pisze na łamach „Museum Next” Jim Richardson.

Na liście, oprócz Muzeum Fotografii, znalazły się również m.in. londyńskie Museum of the Home, Muzeum Sztuki Współczesnej w Buenos Aires czy Les Catacombes w Paryżu.

– Nowy projekt logo wprowadza oko jako centralny symbol – zwraca uwagę Richardson w swoim artykule.

Muzealne „oko”

– Razem z tymi instytucjami zostaliśmy wyróżnieni jako posiadacze wpadających w oko logotypów – w naszym wypadku ten tytuł nabiera dodatkowego znaczenia: oto oko wpadające w oko! Cieszymy się, że praca wspaniałego studia Podpunkt została dostrzeżona i wyróżniona przez redakcję „Museum Next” – taki komentarz pojawił się na stronie Muzeum Fotografii.

Nową identyfikację wizualną MuFo zaprezentowało w 2019 roku. Wcześniej funkcjonowała przede wszystkim nazwa Muzeum Historii Fotografii w Krakowie, której logotypem był skrót „mhf” na pomarańczowym tle.

Autorką nowego logo jest Magdalena Budzyńska ze studia Podpunkt. Oprócz zapisu „MuFo”, na nową identyfikację, składa się również symbol graficzny oka.

– W związku z dobiegającym końca remontem naszej siedziby przy ul. Józefitów, chcielibyśmy, aby do użycia wszedł nowy znak identyfikujący muzeum – mówił wówczas dyrektor MuFo Marek Świca. – Taka zmiana wizualna jest potrzebna, ponieważ zależy nam na przyciągnięciu uwagi młodych ludzi, bo zdajemy sobie sprawę, że kiedyś nastąpi zmiana pokoleniowa – wyjaśniał.

Oddział przy Józefitów czeka na widzów

21 lutego już wyremontowany oddział przy ul. Józefitów został udostępniony dla zwiedzających. Prace w zabytkowej willi trwały od 2018 roku, a całkowity koszt inwestycji wyniósł ponad 25 mln zł. Otwarta dla zwiedzających jest również zabytkowa Strzelnica na Woli Justowskiej.

„Tu zaszła zmiana”

Dobiegają końca prace nad przyszłą, główną siedzibą MuFo przy ul. Rakowickiej 22A.

–  Muzeum Fotografii będzie gotowe, by przyjąć widzów w nowej siedzibie jesienią 2021, przygotowujemy na tę okazję wspomnianą już nową wystawę główną oraz wystawę czasową pt. „Tu zaszła zmiana”. Mamy ogromną nadzieję, że tych planów nic nam nie pokrzyżuje – mówił niedawno w rozmowie z LoveKraków.pl Marek Świca.

comments powered by Disqus