Za muzealnymi kulisami. Nowy oddział MuFo już otwarty dla widzów [ZDJĘCIA]

fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl

Wyremontowany oddział MuFo przy ul. Józefitów jest już otwarty dla zwiedzających. To okazja, by sprawdzić, jaką drogę przebywają obiekty od momentu włączenia ich do zbiorów muzeum aż po prezentację na wystawie.

21 lutego oddział MuFo po raz pierwszy po remoncie otworzył swoje podwoje dla zwiedzających.

Prace w zabytkowej willi trwały od 2018 roku, a całkowity koszt inwestycji wyniósł ponad 25 mln zł. Budynek nie jest już jednak miejscem służącym prezentacji wystaw. Od teraz każdy może sprawdzić, jak funkcjonuje muzeum od kulis, ponieważ obiekt stał się nowoczesnym centrum magazynowo-konserwatorskim, digitalizacyjnym i badawczym.

– To miejsce wyjątkowe na muzealnej mapie Polski. W naszej siedzibie przy Józefitów każda zainteresowana osoba może zobaczyć, jaką drogę przechodzi obiekt muzealny od momentu, kiedy zostanie wpisany do inwentarza, czyli przyjęty do zbiorów, aż po ewentualny pokaz na wystawie – mówi Marek Świca, dyrektor Muzeum Fotografii.

Zwiedzanie

Trasa zwiedzania wiedzie przez Dział Inwentarzy, Dział Fotografii i Technik Fotograficznych, Dział Konserwacji i Przechowywania Zbiorów, Pracownię Dokumentacji Obrazowej, jak i magazyny studyjne pełne historycznego sprzętu fotograficznego.

W trakcie wizyty można się również dowiedzieć, jak najlepiej chronić przed upływem czasu domowe archiwa.

– Ze względu na charakter oddziału przy Józefitów, jego zwiedzanie jest możliwe tylko w ramach oprowadzań, organizowanych w trakcie pandemii w niewielkich, trzyosobowych grupach. Od poniedziałku do środy oraz w soboty przewodnicy będą czekać na gości o godz. 11 i 16, w czwartki i piątki o 16.30 i 18. Ze względu na ograniczenia liczby gości, zachęcamy do wcześniejszej rezerwacji terminów zwiedzania – informuje Eliza Kubiak z Muzeum Fotografii.