Stare Miasto wielką sceną. Teatry uliczne już w piątek opanują Kraków

fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl

8 lipca startuje 35. edycja ULICA Festival, a Kraków na trzy dni zamieni się w wielką scenę teatralną. W programie ponad 80 widowisk teatralnych, pokazów akrobatycznych i cyrkowych, happeningów oraz klaunad.

– Nazwaliśmy tę edycję „Horyzont polski”, aby podkreślić jej jubileuszowy charakter. To dobra okazja do przyjrzenia się temu, co się zmieniło przez całe lata organizowania wydarzenia. Trzydzieści pięć lat temu, kiedy pojechaliśmy na festiwal do Jeleniej Góry – widziałem cztery polskie zespoły. Teraz mógłbym zaprosić na nasz festiwal sześćdziesiąt przedstawień, tylko z Polski. Czy to jest dużo? Nie, to jest dalej mało. To jest margines tego, co możemy spotkać na ulicach we Francji, Włoszech czy Hiszpanii. Tam ulica żyje cały rok. Sezon nie ogranicza się jedynie do okresu wakacyjnego. Widowiska grane są nawet w listopadzie i grudniu. Zatem tegoroczny festiwal staje się pretekstem, żeby pokazać nasz horyzont. W jego definicji jest oko, które patrzy gdzieś z góry dookoła – mówi Jerzy Zoń, dyrektor artystyczny ULICA Festival oraz Teatru KTO.

Widowiska teatralne w plenerze

Od 8 do 10 lipca teatry uliczne będą gościć na najpiękniejszych placach Krakowa. Mowa o Rynku Głównym, placu Jana Nowaka-Jeziorańskiego przy Galerii Krakowskiej oraz Rynku Podgórskim. Artyści zaprezentują się także w Muzeum Inżynierii i Techniki, Muzeum Archeologicznym oraz na podwórku przy ul. Zamoyskiego 23.

Podczas tegorocznej edycji festiwalu mieszkańcy Krakowa i turyści będą mogli zobaczyć występy 25 teatrów ulicznych, nie tylko z Polski, ale także z najdalszych zakątków świata. W piątek o godz. 15:00 na placu przy Galerii Krakowskiej oraz o 19:00 na Rynku Głównym zaprezentuje się włoski akrobata, cyrkowiec i mim Agro the Clown. Jego występ będzie można zobaczyć także w niedzielę o godz. 15:00 na Rynku Głównym.

– Według mnie ulica jest idealnym miejscem łączącym wszystkich ludzi, naprawdę wszystkich. Na ulicy można spotkać prawnika i bezdomnego, gdy obydwaj uczestniczą w tym samym show. Jest to możliwe tylko dzięki magii teatru w przestrzeni miejskiej. Najlepszą częścią ulicznego show jest to, że naprawdę mogę, jak to się popularnie mówi, „zrobić” komuś dzień. (…) To wspaniałe, że teatr uliczny może wpływać na ludzi, poprawiać im nastrój i sprawiać, że ich życie staje się lepsze – tłumaczy Luca Della Gatta - Agro the Clown.

Z kolei w sobotę na ponad 5-metrowych szczudłach wystąpią artyści z Afryki (AFUMA). Ich popis połączony będzie ze sztuką żonglerki, tworzeniem żywych rzeźb, elementami komedii i muzyką graną na żywo na afrykańskich bębnach. Start w sobotę o godz. 15:00 na Rynku Głównym oraz o godz. 19:00 na placu przy Galerii Krakowskiej.

Teatralne premiery

W tym roku warto zwrócić uwagę na nowości. Teatr KTO zaprasza na spektakl „Żywoty świętych osiedlowych. Dzielnica XIII” w reżyserii Kariny Grabowskiej-Fiałek. To historie mieszkańców osiedla z wielkiej płyty napisane przez Lidię Amejko oraz przeplatane prawdziwymi opowieściami mieszkańców Podgórza.

– Mam nadzieję, że spektakl, który Państwu pokażemy, będzie chwilami zabawny, chwilami wzruszający. Być może sprawi, że spojrzymy na swoją codzienność z innej perspektywy, że uśmiechniemy się do sąsiada, nawet jeśli spotkamy go pod przysłowiową „budką z piwem”. Chcemy też pokazać wspaniałych mieszkańców Podgórza – niesamowite rzeczy i miejsca, które tworzą. Spełnieniem moich marzeń jest stworzenie podwórkowego spektaklu, który stanie się okazją do rozmowy o ludziach mieszkających wokół nas – wyznaje reżyserka Karina Grabowska-Fiałek.

Spektakl zostanie zaprezentowany 8, 9 i 10 lipca o godz. 19:30 na podwórku przy ul. Zamoyskiego 23.

„Żywoty świętych osiedlowych. Dzielnica XIII” to niejedyna nowość podczas tegorocznej edycji festiwalu. Krakowski Teatr Tańca w koprodukcji z Teatrem KTO, Teatrem Polskim w Bydgoszczy oraz Muzeum Inżynierii i Techniki w Krakowie zaprezentuje spektakl „Duży Książę”, w którym główny bohater powraca do dawnych miejsc i znów spotyka różę, lisa czy latarnika.

– Ulica to miejsce szczególne, bo wspólne. Nie jest czyjeś, jest każdego z nas. Nie stwarza ograniczeń, buduje dostępność. Nie ma lepszej areny by mówić o rzeczach ważnych. To na ulicy społeczeństwo manifestuje swoje reakcje, zgodę czy bunt. Ulica zbliża teatr do rzeczywistości, a teatr w przestrzeni ulicy splata rzeczywistość z wyobraźnią. Nadając temu co ważne, bliskie, palące nieco innego ciężaru. W teatralnym przetworzeniu rzeczywistość jest piękniejsza, a metaforą możemy wyrazić więcej – mówi reżyser Wojciech Faruga oraz dyrektor Teatru Polskiego w Bydgoszczy.

„Dużego Księcia” krakowska publiczność będzie mogła zobaczyć 8, 9 i 10 lipca o godz. 21:00 na Rynku Głównym.

O rzeczach ważnych i trudnych

W dniach 8–10 lipca nie zabraknie spektakli skłaniających do refleksji i poruszających tematy ważne dla całego społeczeństwa. Okazją do zweryfikowania postaw wobec obcokrajowców będzie przedstawienie „Kamchàtka”. Z kolei ruchowa instalacja „Migrare” to bitwa czterech silnych, odważnych i wytrzymałych kobiet, które musiały opuścić ojczyznę.

Teatr Biuro Podróży zreinterpretuje zaś XIX-wieczną historię Kaspara Hausera, wychowanego w małym pomieszczeniu bez kontaktu z drugim człowiekiem. Zespół w prostej ludowej opowieści pokaże, jak zmienia się społeczna percepcja Obcego.

Trudno nie wspomnieć o spektaklu bez słów „Echa” Teatru Migro, który opowiada o migracji i przesiedleniach. Opracowany przez Natalię Iwaniec ruch sceniczny koncentruje choreografie spektaklu wokół techniki Gaga, unikatowego języka ruchowego stworzonego przez Ohada Naharina w Izraelu.

Coś dla najmłodszych

Atrakcji nie zabraknie także dla najmłodszych mieszkańców Krakowa i turystów. W dniach 8–10 lipca na plenerowych scenach zaprezentują się klauni: Pinezka i Feliks, a Teatr Lalki i Aktora „Kubuś” z Kielc pokaże spektakl „Legendy ziemi świętokrzyskiej”. Przedstawienie, w którym wykorzystano lalki-pacynki, nawiązuje do teatru wędrownego i najlepszych europejskich tradycji lalkarskich.

Na Małym Rynku publiczność będzie mogła zobaczyć zaś sztukę „Stara zagroda” przygotowaną przez Teatr Wagabunda.

Tegoroczna edycja festiwalu to ponad 80 widowisk teatralnych, pokazów akrobatycznych i cyrkowych, klaunad oraz happeningów. Na wszystkie spektakle wstęp wolny. Szczegółowy program dostępny na stronie teatrkto.pl/35-ulica-festiwal/

LoveKraków.pl jest patronem medialnym wydarzenia.