Świat w zasięgu ręki. Księgarnia Bonobo [ZDJĘCIA, VIDEO]

Księgarnia Bonobo fot. Kamila Zarembska/ mat.prasowe KBF

Reprodukcje średniowiecznych arabskich map na ścianach, półki pełne reportaży, przewodników i albumów. Cały świat w zasięgu ręki znajdziecie w Bonobo – księgarni i kawiarni podróżniczej przy Małym Rynku 4.

Podróżnicza księgarnia, która powstała w 2013 roku, to efekt współpracy Anny Boroń i Weroniki Ignas-Madej, która wcześniej w części lokalu prowadziła księgarnię hiszpańską Elite. Wraz z sąsiadującą w tej samej bramie księgarnią ezoteryczną Cud tworzą unikalny „klaster” niezależnych księgarni przy Małym Rynku.

– Księgarnia nie jest zbyt obszerna jeśli chodzi o przestrzeń, ale ta jest szczelnie wypełniona reportażami, literatura podróżniczą, przewodnikami, baśniami, powieściami i prozą z różnych zakątków świata. Wszystko to nasz subiektywny wybór – mówi Weronika Ignas-Madej, współwłaścicielka Bonobo.

Z Małego Rynku w różne zakątki świata

Na półkach znajdują się tytuły wydawnictw takich jak Bezdroża, Czarne, Agora, Książkowe Klimaty, Tajfuny, Paśny Buriat, Sorus, Libra, Wiatr od Morza czy kilkunastu self publisherów – podróżników. W większości to niedostępne nigdzie indziej książki podróżnicze czy przewodniki.

Niepowtarzalny klimat tworzą również reprodukcje średniowiecznych arabskich map na ścianach kawiarni czy snujące się w przestrzeni księgarni afrykańskie playlisty puszczane przez jednego z księgarzy – Tomka „Bibi” Bułata.

Przed wybuchem pandemii, w księgarni niemal codziennie odbywały się spontaniczne slajdowiska, kameralne koncerty, wernisaże wieczory i podróżnicze spotkania. Na liście znalazły się m.in. Dyskusyjne Kluby Czytelnicze, Magiel Antropologiczny czy Bliskowschodnie Koło Naukowe.

Księgarnie są otwarte

Pomimo wprowadzenia nowych obostrzeń, księgarnie i antykwariaty pozostają otwarte.

Księgarnia Bonobo jest czynna od poniedziałku do piątku w godzinach: 12.00-19.00. Książki można również zamawiać, kontaktując się z księgarnią mailowo, telefonicznie lub przez profil na Facebooku.

Warto odwiedzać i wspierać również inne krakowskie księgarnie. Celem drugiej edycji projektu „Księgarnie Odporne” Krakowa Miasta Literatury UNESCO jest wsparcie księgarń w czasie lockdownu. Pełna lista dostepna TUTAJ.

comments powered by Disqus