Święto Rynku Podziemnego. Opowiedzą o aniołach, demonach i morowym powietrzu

Wejście do Rynku Podziemnego znajduje się w Sukiennicach od strony kościoła Mariackiego. fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl

2021 rok Muzeum Krakowa rozpocznie od święta Rynku Podziemnego. W programie m.in. wykłady online i spotkania, które potrwają przez cały styczeń.

Czas na kolejną odsłonę cyklu „Drążenie miasta”. Wydarzenie potrwa od 5 do 31 stycznia 2021 roku.

Do tej pory w trakcie święta podziemnego muzeum pod Rynkiem Głównym dzieje Krakowa były omawiane pod kątem zagadnień takich jak architektura, dźwięk, ruch, symbol, woda i ogień. W tym roku motywem przewodnim ma być „powietrze”.

– Nawiązanie do tego żywiołu jest oczywiście pretekstem do poruszania różnych tematów z historii i współczesności Krakowa. Motyw przewodni stwarza okazję, żeby porozmawiać o kwestiach bardzo aktualnych, czyli o epidemii - morowym powietrzu - czy zmianach klimatycznych w kontekście historycznym – mówi Anna Kandzior-Zug z Muzeum Krakowa.

Anioły i demony

W programie znalazły się również wykłady. „Morowe powietrze – krótka historia epidemii w Krakowie” czy „Przemiany klimatyczne w Krakowie na przestrzeni wieków” to dwie pierwsze propozycje. W programie znalazły się również zagadnienia dotyczące sfery sacrum („Anioły i demony w krakowskiej sztuce”) i sfery profanum („Początki lotnictwa w Krakowie”).

Wykłady w formie online będą się odbywać we wtorki o godzinie 17.30 na facebookowym profilu Rynku Podziemnego.

– Mamy nadzieję, że morowe powietrze zelżeje u progu roku 2021 i odwiedzimy Obserwatorium Astronomiczne UJ w Lesie Wolskim, a z dziećmi i rodzinami spotkamy się na świeżym powietrzu na krakowskich Błoniach, żeby zagrać w palanta – informuje Kandzior-Zug.

comments powered by Disqus