Szopkarstwo krakowskie trafiło na listę UNESCO

Krakowskie szopkarstwo na liście UNESCO fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl

Stało się! Po wielu miesiącach czekania, krakowskie szopkarstwo trafiło na Listę reprezentatywną niematerialnego dziedzictwa kulturowego ludzkości UNESCO. To pierwszy polski wpis na tej prestiżowej liście.

Taką decyzję podjął 29 listopada Komitet międzyrządowy ds. niematerialnego dziedzictwa kulturowego, który zebrał się na Mauritiusie. Trochę wcześniej, bo pod koniec października Zespół Ewaluacyjny UNESCO pozytywnie zarekomendował wpis na wspomnianą listę.

„Komitet UNESCO postanawia, że nominacja spełnia wszystkie kryteria wpisania na Listę reprezentatywną niematerialnego dziedzictwa kulturowego ludzkości" – taka informacja pojawiła się na stronie unesco.org.

Szopkarstwo to skarb

Jak mówił kilka tygodni temu PAP Andrzej Szoka, kierownik Działu Folkloru i Tradycji Krakowa w Muzeum Historycznym Miasta Krakowa, „ta rekomendacja daje [nam] 99 proc. pewności, że wpis będzie, o ile żadne wypadki losowe nie przeszkodzą”.

Przyznał, że MHK i szopkarze cieszą się z pozytywnej rekomendacji, bo potwierdza ona, „że krakowskie szopkarstwo jest skarbem".

Droga po wpis

Wniosek o wpis na listę złożono w marcu 2017 roku. Był to pierwszy polski wniosek dotyczący wpisu na Listę reprezentatywną niematerialnego dziedzictwa kulturowego ludzkości UNESCO.

Jak oceniała wówczas w rozmowie z LoveKraków.pl Małgorzata Niechaj z Muzeum Historycznego Miasta Krakowa, szanse na wpis są duże.

– Pokazuje to, że tradycja szopkarstwa jest nadal żywa. Do Krakowa przyjeżdżają co roku media z innych krajów, m.in. Francji czy Szwecji i relacjonują Konkurs Szopek Krakowskich – mówi Niechaj. Nasza rozmówczyni podkreślała, że w żadnym innym miejscu na świecie nie upamiętnia się w taki sposób Bożego Narodzenia.

Warto przypomnieć, że krakowskie szopkarstwo znajduje się na krajowej liście od 2014 roku.

comments powered by Disqus