Sztuka bez recepty. Obrazy z kolekcji MOCAK-u w Szpitalu Uniwersyteckim [ZDJĘCIA]

fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl

Sztuka, która podtrzyma pacjentów na duchu. Kilkanaście reprodukcji obrazów z kolekcji Muzeum Sztuki Współczesnej MOCAK trafiło na wystawę w Szpitalu Uniwersyteckim w Prokocimiu.

– Skończyły się czasy, gdy szpital był miejscem opresyjnym, teraz to miejsce ludziom przyjazne. Każdy, kto wchodzi do szpitala, od razu nabiera poczucia, że lekarz, z którym się spotyka, jest ręką Boga. Do tego pojawia się stres związany z diagnozą czy zabiegiem. Rolą obrazów będzie zmniejszenie napięcia, zaintrygowanie, odwrócenie uwagi, rozbawienie czy wzbudzenie podziwu i namysłu. Prace mają pełnić funkcje terapeutyczne – mówi Maria Anna Potocka, dyrektorka MOCAK-u.

W szpitalu jest prezentowanych kilkanaście obrazów z kolekcji muzeum, które zreprodukowano w formie wydruków na płótnie.

Ekspozycja jest prezentowana w budynku C na parterze (wejście przy głównej rejestracji). W przestrzeni szpitala prezentowane są dzieła twórców takich jak Edward Dwurnik, Pola Dwurnik, Maya Gold, Agata Kus, Zbigniew Makowski, Muntean/Rosenblum, Shinji Ogawa, Yigal Ozeri i Beata Stankiewicz.

Sztuka pomaga w powrocie do zdrowia

– Postanowiliśmy sięgnąć po terapię intensywną, czyli sztukę współczesną. Arteterapia jest często bagatelizowana, w polskich warunkach nie jest zazwyczaj praktykowana i jeszcze pewnie przez długi czas tak pozostanie. A sztuka jest ważna w procesie zdrowienia. Każda metoda sprawiająca, że czujemy się dobrze będzie miała wpływ na to, jak będziemy dochodzić do zdrowia. Ze względu na pandemię w szpitalu nie ma odwiedzin, ale możemy zabrać książkę, posłuchać muzyki czy obejrzeć film na laptopie. To stworzy namiastkę domu, w którym najlepiej dochodzimy do siebie – zaznacza Marcin Jędrychowski, dyrektor Szpitala Uniwersyteckiego.

Kulturalne plany

To jednak nie koniec spotkań ze sztuką w szpitalu. Jak zapowiada dyrektor, niebawem stanie się on przestrzenią dla wielu kulturalnych inicjatyw.

– Kiedyś odbywały się koncerty, wystawy i teatralne pokazy. Chcemy, aby sztuka powróciła do szpitala, aby pacjenci i sami lekarze mieli możliwość kontaktu z nią. Dzięki temu szpital, który kojarzy się z surowym miejscem, nabrał nowego życia, dzięki czemu na sam budynek i ludzi w nim pracujących będzie można spojrzeć w inny sposób – podkreśla Jędrychowski.

W planach m.in. darmowy dostęp do platformy Storytel, sztuki czytane przez aktorów i aktorki Teatru Bagatela i Starego Teatru emitowane w szpitalnym radiowęźle.

– Każda ekspresja artystyczna taka jak m.in. taniec, muzyka, sztuki wizualne, film, teatr stanowi rodzaj katalizatora do uruchomienia procesu terapeutycznego. Arteterapia jest doświadczeniem pracy terapeutycznej zawierającej się w możliwości budowy przejścia do głębokich emocji. One się czasami otwierają, gdy jesteśmy eksponowani na sztukę – mówi psycholożka Mirosława Marciak.

comments powered by Disqus