Chociaż telezdrowie nie może całkowicie zastąpić bezpośredniej opieki medycznej, może przełamać bariery w dostępie do opieki zdrowotnej. Zobacz, jak zamówić receptę przez internet w ciągu kilku minut.
Szybka recepta — opinie nie pozostawiają złudzeń
W czasie pandemii COVID-19 wybór internetowych usług medycznych gwałtownie wzrósł. Nic w tym dziwnego — dystans społeczny nie był możliwy do osiągnięcia w zatłoczonych przychodniach, do których nie powinien przychodzić nikt bez uzasadnionej potrzeby, a tym bardziej pacjenci starsi wiekiem, z chorobami przewlekłymi czy z obniżoną odpornością. W praktyce wielu z nich pojawiało się w placówkach medycznych wyłącznie po receptę na leki stałe, eksponując organizm na wszechobecne w przychodni i dużo groźniejsze patogeny. Także młodsze grono pacjentów niejednokrotnie nie miało potrzeby osobistego kontaktu z lekarzem, gdy np. zachodziła potrzeba przepisania leku na drobne infekcje czy antykoncepcję.
Obecnie wiele portali świadczy usługi recept online (przykładem może być serwis Nasza Recepta), gdzie zaledwie w kilkanaście minut można uzyskać receptę na wiele leków, w tym tabletkę dzień po. Zatem zamów receptę online, kiedy potrzebujesz szybkiego kontaktu z lekarzem np. w następujących sytuacjach:
- jeśli nie udało Ci się zarejestrować w krótkim czasie w swojej przychodni;
- jeśli nie chcesz spotkać się z lekarzem osobiście (np. ze względu na obecną pandemię, wstydliwe choroby, obawę przed przyznaniem się do niezabezpieczonego stosunku, zamieszkiwanie w małej miejscowości, gdzie wszyscy się znają itd.);
- kiedy wystąpiła nagła potrzeba konsultacji medycznej i zażycia specyfiku, a Ty nie jesteś w stanie skontaktować się ze swoim lekarzem np. w dni wolne (weekend) lub w godzinach nocnych.
E-recepta online — czy to legalne?
Wystawianie e-recepty online jest całkowicie zgodne z prawem, ponieważ portale współpracują wyłącznie z lekarzami uprawnionymi do wykonywania zawodu. To oni ponoszą odpowiedzialność za przeprowadzone konsultacje i wystawione e-recepty. Istnieją także grupy leków objętych szczególnymi restrykcjami, których lekarze nie mogą przepisać w trosce o zdrowie i bezpieczeństwo pacjentów (należą do nich np. środki o działaniu narkotycznym, leki psychoaktywne czy wyroby medyczne). Lekarz, po wypisaniu przez pacjenta formularza, decyduje o tym, czy i jak wystawić e-receptę, by nie kolidowała z ewentualnymi przeciwwskazaniami. Ponadto każda e-recepta online jest weryfikowana przez farmaceutę w aptece pod kątem jej poprawności, ponieważ trafia potem do centralnego systemu. Co więcej, taka recepta jest powiązana z osobistym Internetowym Kontem Pacjenta (IKP). Recepta elektroniczna nie różni się od wystawianej przez 2020 rokiem tradycyjnej recepty papierowej.
Jak zamówić receptę przez internet?
Wystawianie recepty przez internet ma wiele plusów. Recepty online można otrzymać w zaledwie kilka minut, 24 godziny w ciągu doby, 7 dni w tygodniu, bez potrzeby wychodzenia z domu. Jedyną koniecznością jest dostęp do sieci. Aby zamówić leki przez internet, wystarczy wypełnić formularz na portalu będący wywiadem lekarskim. Po opłaceniu zamówienia kod e-recepty zostanie wysłany SMS-em na podany numer telefonu. Taką e-receptę można zrealizować w dowolnej aptece stacjonarnej. Możliwa jest także realizacja e-recepty online w aptece internetowej, jednak należy liczyć się z tym, że inaczej niż w przypadku leków OTC, po odbiór leków na receptę zamówionych drogą internetową będzie trzeba zjawić się w aptece stacjonarnej.