News LoveKraków.pl

To będą przełomowe wybory dla Krakowa. Ludzie już dopisują się do rejestru wyborców [ROZMOWA]

fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl
– W 2018 roku do Centralnego Rejestru Wyborców w naszym mieście dopisało się ponad 8 tys. osób. W tym roku spodziewamy się większej liczby – mówi nam Tomasz Popiołek, dyrektor Wydziału Spraw Administracyjnych Urzędu Miasta Krakowa.
Bartosz Dybała, LoveKraków.pl: To będą przełomowe wybory samorządowe dla Krakowa. Czy ludzie już szturmują urząd, by dopisać się do Centralnego Rejestru Wyborców w naszym mieście?

Tomasz Popiołek, dyrektor Wydziału Spraw Administracyjnych Urzędu Miasta Krakowa: Na ten moment wpływa od kilku do kilkunastu wniosków dziennie, więc nie jest to duża liczba, jak na skalę i liczbę wniosków, których finalnie się spodziewamy. Stąd tak szeroko zakrojona kampania informacyjna. Chcemy, aby mieszkańcy odpowiednio wcześnie złożyli wnioski o ujęcie w stałym obwodzie głosowania i mogli w wyborach samorządowych zagłosować na swojego kandydata na prezydenta czy radnego.

Kto może dopisać się do rejestru, by zagłosować w Krakowie?

Osoba, która jest zameldowana np. w Tarnowie, ale na stałe mieszka w Krakowie. Może to zrobić w naszych placówkach przy alei Powstania Warszawskiego 10, ulicy Wielickiej 28a oraz na osiedlu Zgody 2. Oczywiście dopisanie się do Centralnego Rejestru Wyborców w Krakowie jest też możliwe zdalnie poprzez stronę internetową www.gov.pl. Żeby wniosek został pozytywnie rozpatrzony, należy okazać dokumenty, potwierdzające fakt, iż na stałe mieszkamy w Krakowie. Może to być np. akt własności mieszkania bądź imienne rachunki za media.

Załóżmy, że ktoś wybiera pierwszą możliwość i dopisuje się do rejestru w jednej z placówek urzędu miasta. Ile macie państwo czasu na rozpatrzenie wniosku?

Pięć dni. Dlatego apelujemy do osób, które są zameldowane w innych miejscowościach, a mieszkają na stałe w Krakowie i chcą tutaj głosować, by zaczęły już teraz myśleć o dopisaniu się do Centralnego Rejestru Wyborców w naszym mieście. Zostawiając sprawę na ostatnią chwilę, w dniu wyborów samorządowych możemy zostać niemile zaskoczeni faktem, iż nasz wniosek nie został rozpatrzony na czas.

Jakie są inne możliwości, by móc zagłosować w Krakowie?

Jest jeszcze meldunek. Żeby znaleźć się w spisie wyborców którejś z komisji wyborczych w naszym mieście, konieczne jest zameldowanie się w Krakowie. Oczywiście taką możliwość mają jedynie osoby, które mieszkają u nas na stałe. Procedurę meldunkową możemy przejść we wspomnianych już placówkach urzędu miasta bądź online.

Jakie było zainteresowanie możliwością głosowania w Krakowie w poprzednich wyborach samorządowych z 2018 roku?

Bardzo duże. Wówczas do Centralnego Rejestru Wyborców w naszym mieście dopisało się ponad 8 tysięcy osób. W tym roku spodziewamy się jeszcze większej liczby.

Pana wydział jest na to przygotowany?

Tak. Mamy odpowiednie zasoby kadrowe. Gdyby okazało się, że zainteresowanie jest gigantyczne, możemy na pewien czas oddelegować dodatkowych pracowników do obsługi wniosków, związanych z wyborami.

W wyborach samorządowych nie ma możliwości jednorazowego dopisania się do rejestru wyborców w danym mieście. Dlaczego?

W wyborach ogólnopolskich, np. prezydenckich, faktycznie jest możliwość jednorazowego dopisania się do rejestru. To wygodne dla osób, które wiedzą, że w dniu wyborów będą poza miejscem swojego stałego zamieszkania.

W przypadku wyborów na prezydenta Polski nie ma znaczenia, kto gdzie głosuje. Wystarczy wypełnić formalności i na swojego kandydata można oddać głos z każdego zakątka kraju.

W wyborach samorządowych chodzi o to, by na kandydatów na prezydenta np. Krakowa głosowały faktycznie te osoby, które tutaj na stałe mieszkają. Gdyby dać możliwość jednorazowego dopisania się do rejestru wyborców, na dodatek bez wymogu okazywania np. aktu własności mieszkania, do Krakowa mogłyby się nam zjechać autokary z wyborcami z innych miast. To mieszkańcy danej gminy czy miejscowości powinni decydować o jej przyszłości, stąd takie a nie inne przepisy kodeksu wyborczego.