To miał być złoty interes. Adwokat i kurator staną przed sądem

fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl

Prokuratura postawiła zarzuty doprowadzenia do niekorzystnego rozporządzenia mieniem trzem mężczyznom. Podejrzani brali udział w kupnie udziałów w jednej z krakowskich kamienic za cenę 14-krotnie mniejszą niż rzeczywista.

Śledczy ustalili, że Dominik G., który został kuratorem spadku, w skład którego wchodziły udziały w kamienicy, ustanowił swoim pełnomocnikiem adwokata Piotra F. Mężczyźni obiecali spadkobiercom, że zajmą się wszystkimi sprawami związanymi z nieruchomością.

Po pewnym czasie Piotr F. zaproponował, że odkupi od spadkobierców udziały, jakie odziedziczyli za kwotę 100 tys. złotych.

– W wyniku zawartych umów właścicielem udziałów w nieruchomości został ostatecznie ojciec Piotra F., Andrzej., który w krótkim czasie, bez dokonania jakichkolwiek nakładów na nieruchomość, zbył przedmiotowe udziały za kwotę 1,48 mln złotych – informuje Prokuratura Regionalna w Krakowie.

To nie koniec, bo Dominik G. z Piotrem F. zamierzali sprzedać pozostałe części udziału w nieruchomości, twierdząc, że to własność zmarłego współwłaściciela. Śledczy uważają, że zatajali przed sądem informacje dotyczące wartości tego udziału oraz zmian w prawie własności kamienicy. Sąd zablokował transakcję i sprzedaż nie doszła do skutku.

Według prokuratury proceder trwał między 2017 a 2020 rokiem. Za zarzucane czyny oskarżonym grozi orzeczenie kary pozbawienia wolności od roku do lat 10.