Towar z Chin napędzał karuzelę podatkową. 22 osoby staną przed sądem w Krakowie

Pod koniec zeszłego roku do Sądu Okręgowego w Krakowie trafił akt oskarżenia przeciwko zorganizowanej grupie przestępczej. Śledczy mówią o karuzeli podatkowej i stratach Skarbu Państwa w wysokości 100 mln złotych.

Według ustaleń śledczych w latach 2013-2016 na terenie kraju działała grupa przestępcza, której członkowie prowadzili różnego rodzaju firmy, sprowadzali z Chin ubrania i tekstylia, które następnie były fikcyjnie sprzedawane. W transakcjach uczestniczyły krajowe i zagraniczne podmioty. Dzięki temu możliwe było uniknięcie płacenia podatków.

– Omijanie obciążeń podatkowych oraz zaniżanie faktycznej wartości towarów, dokonywane na terenie Wielkiej Brytanii, Francji oraz Słowacji podczas odpraw celnych pozwalało oskarżonym dysponować na terenie Polski towarem, którego cena w sposób rażący odbiegała od cen tego typu towarów na krajowym rynku – poinformowała Prokuratura Regionalna w Krakowie.

100 mln złotych straty

W ten sposób pozyskany towar trafiał do sprzedawców działających w centrum handlowym w Wólce Kosowskiej oraz był przemycany do krajów za wschodnią granicą.

–  W wyniku tego procederu Skarb Państwa poniósł straty z tytułu nienależnego zwrotu oraz uszczuplenia podatku od towarów i usług (VAT) w łącznej kwocie 100 mln złotych – stwierdza prokuratura.

Oprócz tego procederu, część firm zajmowała się wystawianiem fikcyjnych faktur, które miały poświadczać o kosztach, jakie ponosi drugie przedsiębiorstwo. Prokuratura tłumaczy, że dla uwiarygodnienia faktur, rozliczenia między kontrahentami odbywały się za pośrednictwem rachunków bankowych. Następnie gotówka była zwracana firmom, które kupowały fikcyjne faktury, pomniejszona o wynagrodzenie za taką „usługę”.

Areszty i konfiskata majątku

11 osób podejrzewanych o dokonanie tych przestępstw trafiło do aresztu. Reszta ma dozór policji, zakaz opuszczania kraju, a także poręczenia majątkowe w wysokości do 10 tys. do 500 tys. złotych. Prokuraturze udało się zabezpieczyć, na poczet przyszłych kar, gotówkę i inne ruchomości warte 45,5 mln złotych.

– Spośród 22 osób, dwie oskarżono m. in. o kierowanie zorganizowaną grupą przestępczą, 12 osób m. in. o udział w zorganizowanej grupie przestępczej, kolejne osiem to dostawcy podrobionych dokumentów, legalizujących obrót towarami na terenie Polski – poinformowała prokuratura regionalna. Oskarżonym grozi wieloletnie pozbawienie wolności.