Trasa Łagiewnicka będzie ukończona do końca 2021 roku [Rozmowa]

fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl

Do końca 2021 roku Trasa Łagiewnicka będzie oddana kierowcom oraz pasażerom tramwajów – mówi w rozmowie z LoveKraków.pl Krzysztof Migdał ze spółki Trasa Łagiewnicka.

Patryk Salamon, LoveKraków.pl: Na jakim etapie jest budowa Trasy Łagiewnickiej?

Krzysztof Migdał, członek zarządu spółki Trasa Łagiewnicka: Najbardziej widocznym elementem dla mieszkańców Krakowa będzie uruchomienie linii tramwajowej na ulicy Zakopiańskiej. Podczas budowy tego fragmentu trasy musieliśmy wyłączyć jedno torowisko i tramwaje przemieszczały się odcinkiem ulicy Zakopiańskiej w ruchu wahadłowym. W piątek wykonawca przeprowadzi test dwóch torowisk, aby od soboty tramwaje mogły powrócić do normalnego kursowania.

Kiedy tramwaje z Kurdwanowa pojadą nowym tunelem Trasy Łagiewnickiej do ulicy Zakopiańskiej?

Tramwaje na tym odcinku pojawią się do końca 2021 roku, ponieważ w tym terminie wykonawca ma obowiązek ukończyć całą inwestycję. Wcześniej musi być dokonany odbiór tunelu pod kątem bezpieczeństwa.

Nie ma możliwości, aby ruch tramwajowy mógł odbywać się wcześniej?

Prace budowlane musiałyby zostać wykonane przed terminem, więc nie chcę mówić nic, czego nie mam potwierdzonego w dokumentach. Może się zdarzyć, że odbiory tuneli zostaną wykonane wcześniej, ale umowa określa termin na koniec przyszłego roku.

W piątek ulica Grota-Roweckiego została zawężona do jednego pasa ruchu w każdym kierunku. Również nie mam możliwości skrętu w lewo, np. z ulicy Norymberskiej. Jaki jest powód wprowadzenia nowej organizacji ruchu?

Musimy przebudować kolektor sanitarny, który przebiega pod ulicą Grota-Roweckiego. Na czas tych robót zaszła konieczność zamknięcia układu drogowego. Przy czym jest to krótkoterminowe zamknięcie, bo chcemy na początku września przywrócić ruch.

Kiedy na ulicy Zakopiańskiej w rejonie skrzyżowania z ulicy św. Faustyny będzie można pojechać dwoma pasami ruchu w każdym kierunku?

To jeszcze niestety potrwa. W połowie przyszłego roku zamierzamy wprowadzić stałą organizację ruchu. Ten pas, po którym obecnie poruszają się samochody, będzie jeszcze wielokrotnie przełożony. Wynika to z konieczności etapowania prac i wykonywania elementów konstrukcyjnych pod ruchem samochodowym. Nie mogliśmy zamknąć ulicy Zakopiańskiej i wykonać w jednym czasie wszystkich obiektów.

Kiedy w tunelu pod Białymi Morzami pojawią się samochody?

Rozpoczynamy przygotowanie podbudowy do położenia nawierzchni jezdni. Są to prace, które nie będą widoczne dla mieszkańców, ale mają znaczenie dla prędkości wykonywania prac budowlanych. Układanie nawierzchni przewidziane jest na przyszły rok, ale mamy dość mocno zawansowane prace pod ulicą Turowicza i Herberta i powinny być zakończone na początku przyszłego roku. Nie oznacza to jednak puszczania ruchu samochodowego, bo ze względów bezpieczeństwa musi działać cały system sterowania ruchem w Trasie Łagiewnickiej.

News will be here