Tydzień od głosowania w Budżecie Obywatelskim. Co wybrali krakowianie?

fot. Krzysztof Kalinowski
Mija nieco ponad tydzień od zakończenia głosowania w tegorocznej edycji Budżetu Obywatelskiego w Krakowie.

Mieszkańcy już po raz siódmy zadecydowali, jak zostanie spożytkowana istotna, rekordowa część miejskiego budżetu. W oczekiwaniu na wyniki, przepytaliśmy krakowian, jak oceniają działanie budżetu partycypacyjnego i co tym razem najchętniej wybierali.

32 miliony złotych. Tyle w tym roku wyniosła rekordowa kwota, przeznaczona na działania, o których bezpośrednio decydują sami mieszkańcy. Zostanie ona przeznaczona na realizację możliwie wielu projektów o charakterze ogólnomiejskim i dzielnicowym. Wśród zaproponowanych działań znów dominowały inwestycje w zieleń miejską, rekreację, kulturę, sport, a w tym szczególnym czasie, także medycynę i zdrowie publiczne. Nim oficjalnie poznamy zwycięskie projekty, o Budżecie Obywatelskim i motywacjach do udziału w nim, porozmawialiśmy z samymi uczestnikami.

Bo to działa

Agnieszka Dąbrowska mieszka na Łobzowie. Siódma edycja była kolejną z rzędu, w której oddała swój głos. Co motywuje ją do udziału? - Cieszę się, że dzięki głosowaniu w Budżecie Obywatelskim mogę wpływać na to, jak rozwija się moje otoczenie. Od 50 lat jestem mieszkanką Krowodrzy i olbrzymią fanką rozpoczynającej się niemal pod moim domem Młynówki Królewskiej. Przez wiele lat ten piękny, zielony teren nie zmieniał się, a czas wyraźnie odcisnął na nim piętno. Dzięki kontynuowanym rok w rok działaniom osób, które jak ja marzą o rewitalizacji parku, mogę mieć bezpośredni wpływ na to, jak pięknieje - mówi nam Pani Agnieszka. Na kontynuowany w kolejnych odcinkach projekt rewitalizacji Młynówki Królewskiej zagłosowała w trzeciej kolejnej edycji. Tym razem w wyborach wzięła udział podczas wizyty w miejskiej bibliotece.

Bo zmienia otoczenie

W tej edycji nie zabrakło także tych, dla których była pierwszą, w której zdecydowali się wziąć udział jako wyborcy. - Przyznaję, że do głosowania w Budżecie Obywatelskim bardzo zmotywowały mnie efekty tej formy decyzji o przeznaczaniu naszych wspólnych środków – mówi Mariusz Dziurkowski, 32-letni mieszkaniec osiedla Avia. W ostatnich latach zrealizowano sporo naprawdę fajnych inicjatyw, o których często nawet nie wiedziałem, że powstały dzięki aktywności mieszkańców. Dzięki jednej z nich, od niedawna, wraz z całą rodziną korzystamy aktywnie z nowego Parku Czyżyny. To chyba aktualnie ulubione miejsce naszej córeczki, które powstało, bo ktoś z mieszkańców zauważył, że w okolicy brakowało terenów rekreacyjnych. Jak dodaje Pan Mariusz, w tym roku bardzo pilnował, by pamiętać o głosowaniu przez internet. Wraz z żoną wybraliśmy te projekty, które uznaliśmy za najbardziej przydatne. Mam nadzieję, że podobne zdanie podzieli więcej uczestników głosowania.

Bo odpowiada na bieżące potrzeby

Wśród tradycyjnie dominujących projektów z zakresu zieleni miejskiej, rekreacji czy kultury, prawdziwym znakiem czasu okazały się te, które mają związek z walką z COVID-19. - Ostatnie miesiące przypomniały wszystkim, jak bardzo ważne jest zdrowie. Pandemia, która najgroźniejsza jest dla nas, seniorów, sprawiła, że z niepokojem patrzę na to, jak szpitale i przychodnie radzą sobie z koronawirusem – mówi Izabella Wiśniewska, emerytka z Mistrzejowic. Wygląda na to, że wiele osób tak myśli, o czym świadczą liczne projekty, zarówno ogólnomiejskie, jak i dzielnicowe, które mają za zadanie wesprzeć krakowskich lekarzy w walce z wirusem. Mam nadzieję, że dzięki mojemu głosowi wiele z tych szczególnych środków poprawi nasze wspólne bezpieczeństwo – dodaje Pani Izabella, która, także w powodu pandemii, po raz pierwszy swój głos oddała przez internet. W prostej procedurze pomógł jej wnuk.

Bo daje szanse na zrobienie czegoś dla krakowian

Na pokaźną liczbę głosów mieszkańców Grzegórzek liczy z kolei Daniel Bukalski, prezes Zarządu AZS na Uniwersytecie Ekonomicznym i inicjator projektu dzielnicowego „Akcja Sport”. Jak sam podkreśla, Budżet Obywatelski to wyjątkowa okazja do zrealizowania kapitalnych działań, które wspierają entuzjastów sportu. - Zaproponowaliśmy projekt, który zakłada organizację wielu zróżnicowanych aktywności, dedykowanych w zasadzie wszystkim krakowianom. Od młodzieżowych turniejów, zajęć dla dorosłych, zakupu sprzętu, po promocję sportu. Bez tych aktywnych osób, mieszkańców naszego miasta, którzy głosują w Budżecie Obywatelskim, pewnych zadań po prostu nie sposób inaczej sfinansować – mówi Bukalski, dodając, że z niecierpliwością czeka na wyniki głosowania. Takich jak on nie brakuje. Tylko w tej edycji pod głosowanie oddano 97 projektów ogólnomiejskich i aż 477 dzielnicowych.

Werdykt już wkrótce

Wybory Agnieszki, Mariusza, Izabelli i Daniela, a także tysięcy krakowian, którzy wzięli udział w tegorocznej edycji Budżetu Obywatelskiego, poznamy już w poniedziałek 26 października. Na podstawie głosów rozdzielone zostaną środku, które pozwolą zrealizować maksymalnie wiele projektów.  W tym roku aż 80 proc. tej sumy przypadnie dzielnicom, pozostałe 20 proc. przeznaczone zostanie na zadania ogólnomiejskie.

comments powered by Disqus