UJ najlepszą uczelnią w Polsce

Inauguracja roku akademickiego UJ | Archiwum fot. Krzysztof Kalinowski

W rankingu szkół wyższych przygotowanym przez miesięcznik „Perspektywy” Uniwersytet Jagielloński zajął pierwsze miejsce. Za krakowską uczelnią znalazł się Uniwersytet Warszawski.

Ranking Uczelni Akademickich uwzględnia 27 wskaźników zgrupowanych w 7 kryteriów: prestiż, absolwenci na rynku pracy, potencjał naukowy, efektywność naukowa, potencjał naukowy, innowacyjność i umiędzynarodowienie. Czyni to z niego jeden z najbardziej rozbudowanych i najbardziej transparentnych rankingów edukacyjnych na świecie.

W tegorocznym zestawieniu najstarsza polska uczelnia osiągnęła stuprocentowy wskaźnik rankingowy. Drugi Uniwersytet Warszawski traci do lidera niespełna 1 punkt proc. Trzecia jest Politechnika Warszawska z wynikiem 83,5 proc. W pierwszej dziesiątce znalazły się ponadto: Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, Akademia Górniczo-Hutnicza im. Stanisława Staszica w Krakowie, Politechnika Wrocławska, Politechnika Gdańska, Politechnika Łódzka Gdański, Uniwersytet Medyczny oraz Warszawski Uniwersytet Medyczny w Szczecinie.

Prof. Jacek Popiel, rektor UJ mówi, że pierwsze miejsce w tegorocznym rankingu jest dla niego oczywiście źródłem satysfakcji i dumy. – Sukces naszej uczelni przyjmuję z tym większą radością, że udało się go osiągnąć w czasie trudnym i niezwykle wymagającym. Mijający rok akademicki upływał przecież na wszystkich polskich uczelniach w cieniu pandemii koronawirusa – podkreśla.

Uroczyste ogłoszenie wyników Rankingu Szkół Wyższych Perspektywy 2021 odbędzie się dziś podczas gali zorganizowanej w Centrum Olimpijskim PKOl w Warszawie. Najstarszą polską uczelnię będą reprezentowali prorektor UJ ds. badań naukowych prof. Piotr Kuśtrowski oraz pełnomocnik rektora UJ ds. współpracy w ramach Una Europa prof. Stanisław Kistryn.