UJ stawia na najlepszych. Wyższe wymagania dla maturzystów

fot. KRZYSZTOF KALINOWSKI / LOVEKRAKÓW.PL

We wtorek, 5 czerwca Uniwersytet Jagielloński w Krakowie rozpoczyna rekrutację na rok akademicki 2018/19. Krakowska uczelnia uruchamia w tym roku 14 nowych kierunków, ale jednocześnie stawia przed maturzystami większe wymagania niż w poprzednich latach.

Zmiany nie mają nic wspólnego z reformą Gowina

Zmiana w procesie rekrutacji dotyczy podwyższenia minimalnego progu punktowego, który uczniowie szkół średnich muszą uzyskać na egzaminie maturalnym. W ubiegłym roku Uniwersytet Jagielloński ustalił, że kandydaci powinni uzyskać mimum 30 proc. na rozszerzonym egzaminie maturalnym (dla porównania około 60 proc. na poziomie podstawowym). W tym roku maturzyści muszą uzyskać 70 proc. na poziomie podstawowym. Za rok UJ będzie przyjmował na studia tylko te osoby, które zdawały rozszerzony egzamin maturalny.

– Wyższe wymagania wobec maturzystów, to gwarancja elitarności uczelni – mówi prof. dr hab. Armen Edigarian, prorektor ds. dydaktyki i dodaje, że decyzja o podniesieniu progu nie ma nic wspólnego z reformą szkolnictwa wyższego i nauki, przedstawioną przez wicepremiera Jarosława Gowina. – Sama ustawa nie wpływa na sytuacje kandydatów. Nie widzimy ryzyka, że debata w sejmie wymusi zmiany w naszym podejściu do rekrutacji. Natomiast postulat podniesienia jakości kształcenia poprzez zwiększenie wymagań już kilka lat temu wyszedł ze strony uniwersytetu.

Rejestracja na jednolite studia magisterskie oraz studia pierwszego stopnia rozpoczyna się we wtorek, 5 czerwca. Koniec rekrutacji przewidziano na 6 lipca, natomiast wyniki będą znane 13 lipca. W przypadku studiów drugiego stopnia zakończenie naboru przypada na 15 lipca, ogłoszenie wyników nastąpi pięć dni później. Rejestracja odbywa się przez System Elektronicznej Rejestracji Kandydatów (www.erk.uj.edu.pl).

Uniwersytet odpowiada na światowe realia

W tym roku Uniwersytet Jagielloński oferuje 117 kierunków i 9 tys. miejsc na jednolitych studiach magisterskich oraz pierwszego stopnia w trybie stacjonarnym oraz 176 kierunków i 1,5 tys. w przypadku niestacjonarnych. Na studiach drugiego stopnia studenci będą mieli do wyboru 127 kierunków i 5,9 tys. miejsc w trybie stacjonarnym oraz 1,3 miejsc w przypadku studiów niestacjonarnych.

Tegoroczna oferta Uniwersytetu Jagiellońskiego została poszerzona o 14 nowych kierunków w tym osiem w języku angielskim. Wśród nich znalazły się m.in. Global and Development Studies, Earth Sciences in a Changing World, Asian Studies, Drug Discovery and Development czy Enviromental Protection Management. Rekrutacja na nowe anglojęzyczne kierunki prowadzona jest od stycznia.

– Zależy nam na zmianach, które sprawią, że oferta uniwersytetu będzie jeszcze bardziej dostosowana do realiów światowych – mówi Edigarian. – W tej chwili studia w języku polskim przyciągają głównie młodych ludzi z Ukrainy, Białorusi oraz Rosji. W momencie, kiedy otworzyliśmy kierunki w języku angielskim zauważyliśmy większe zróżnicowanie. Pojawili się kandydaci m.in. ze Skandynawii czy Stanów Zjednoczonych.

Prawo – zostaje, kulturoznawstwo międzynarodowe – odpada

Władze Uniwersytetu Jagiellońskiego nie ukrywają, że w kolejnym roku akademickim niektóre kierunki z dotychczasowej oferty uczelni nie znajdą się na liście rekrutacyjnej.

– Co roku decyzje władz na temat nieuruchomienia danego kierunku, sprowadzają się do szczegółowych analiz zainteresowania. Nie chcemy doprowadzać do sytuacji, w której najpierw łudzimy kandydatów, dajemy nadzieję na uruchomienie kierunku, a we wrześniu zostawiamy ich z niczym. To nieodpowiedzialne zachowanie, dlatego wolimy informować o tym wcześniej – mówi Edigarian.

Wśród kierunków, których nie udało się otworzyć w ciągu ostatnich trzech lat, a tym samym zostaną one wycofane z listy potencjalnych kierunków znalazły się m.in. kulturoznawstwo międzynarodowe czy studia środkowoeuropejskie, nie znajdą się w ofercie.

Większość kierunków pozostanie jednak w ofercie Uniwersytetu Jagiellońskiego. Jak wynika ze statystyk z poprzedniego roku akademickiego, największym zainteresowaniem cieszyły się: prawo (1978 zgłoszeń), kierunki lekarskie (1677), psychologia (1267), filologia angielska (926), weterynaria (836), farmacja (772), kierunek lekarsko-dentystyczny (762) czy ekonomia (744).

News will be here