Ul. Krupnicza czeka na duże zmiany. Dokumenty gotowe, przetarg w trakcie [WIZUALIZACJE]

fot. ZZM

Z ul. Krupniczej zniknął sprzęt budowlany, ale niedługo pojawi się tam znowu. Wtedy odcinek od ul. Szujskiego do Teatru Bagateli zupełnie zmieni swój wygląd.

Pierwszy etap prac rozpoczął się w marcu i obejmował budowę sieci ciepłowniczej. Wykopy zostały już zasypane, ale to nie oznacza, że ulica będzie wyglądać tak jak dotychczas. W trakcie prac trwały jeszcze ostatnie formalności, które poskutkują gruntowną przebudową fragmentu od ul. Szujskiego do Teatru Bagatela.

– Dokumentacja projektowa została przekazana do MPEC, ponieważ to MPEC jest w tym przypadku inwestorem zastępczym – tłumaczy Jarosław Tabor, zastępca dyrektora Zarządu Zieleni Miejskiej. W projekt są też zaangażowane Wodociągi Krakowskie.

Obecnie trwa przetarg na znalezienie wykonawcy. Otwarcie ofert jest planowane na 2 czerwca, a jeśli po drodze nie pojawią się żadne problemy, wszystkie prace powinny zostać zakończone do końca września.

Drzewa i woda

Dużą wizualną zmianę na ul. Krupniczej przyniesie posadzenie 39 drzew. Na taki krok zgodziły się służby konserwatorskie. Pomiędzy Bagatelą a ul. Loretańską będą to czereśnie ptasie „Plena”, a od ul. Loretańskiej do ul. Szujskiego – olsze czarne. Oprócz drzew posadzonych ma zostać kilka tysięcy krzewów i bylin. Pojawią się także zbiorniki magazynujące wodę deszczową, która będzie wykorzystywana do podlewania roślin oraz ogrody deszczowe, których zadaniem będzie spowolnienie odpływu wody opadowej do kanalizacji.

Dwie strefy

Remontowany odcinek będzie podzielony na dwie strefy: część od ul. Szujskiego do ul. Loretańskiej, którą projektanci określają „strefą buforową”, oraz część od ul. Loretańskiej do ul. Karmelickiej, na której zostanie utworzony woonerf. Cały ten odcinek będzie strefą zamieszkania, co oznacza pierwszeństwo pieszych, ograniczenie prędkości do 20 km/h i możliwość parkowania tylko w wyznaczonych miejscach.

W strefie buforowej sugerowane chodniki zostaną oddzielone od sugerowanego przebiegu jezdni za pomocą zieleńców. Zachowany zostanie dotychczasowy ruch jednokierunkowy, z kontraruchem dla rowerów. Po prawej stronie będzie wyznaczonych kilka miejsc do parkowania.

Na dalszy odcinek uprawnieni kierowcy nadal będą mogli wjechać, ale ta część będzie przeznaczona przede wszystkim dla pieszych, a tor jazdy będzie celowo „esowany”, czyli poprowadzony pomiędzy donicami z zielenią czy stojakami rowerowymi. Będą one ustawione w taki sposób, by dało się bez problemu dojechać do wszystkich bram posesji, również większym samochodem.

Grupa kierowców uprawnionych do wjazdu pozostanie taka jak dotychczas: to m.in. osoby dojeżdżające do posesji, służby miejskie i techniczne oraz dostawcy, wyłącznie w godzinach 20-10, na czas rozładunku towarów, konwoju pieniędzy czy czynności technicznych. Dla dostawców zostaną wyznaczone cztery specjalne miejsca, z możliwością postoju do 20 minut.

Czytaj wiadomości ze swojej dzielnicy:

Stare Miasto
comments powered by Disqus