Urzędnicy po godz. 22 wyłączają sygnalizację dźwiękową na przejściach

Sygnalizacja dźwiękowa fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl

W Krakowie na 240 z 282 przejść dla pieszych, oprócz sygnalizacji świetlnej, zamontowano również system dźwiękowy. Jednak niewidomi mogą korzystać z takiego rozwiązania tylko między godziną 6 a 22.

Po godzinie 22 niewidomi mają znacznie ograniczoną możliwość poruszania się samodzielnie po Krakowie. Urzędnicy na czas ciszy nocnej wyłączają sygnalizację dźwiękową na przejściach dla pieszych.

Mieszkańcy skarżą się na hałas

Michał Pyclik, rzecznik prasowy Zarządu Infrastruktury Komunalnej i Transportu, wyjaśnia, że urzędnicy postanowili o wyłączeniu sygnalizacji dźwiękowej ze względu na skargi mieszkańców Krakowa. – Sygnały dźwiękowe w nocy są mocno słyszalne i w związku z tymi głosami zdecydowaliśmy o wyłączeniu ich w okresie ciszy nocnej – mówi w rozmowie z LoveKraków.pl.

Pracownik miejskiej jednostki zapewnia, że takie rozwiązanie jest akceptowane przez większość niewidomych. – Decyzja została wypracowana w toku bieżącej współpracy z osobami ze środowisk niepełnosprawnych. Nie potwierdziliśmy tego żadnym oficjalnym pismem – podkreśla Pyclik.

Urzędnicy jeszcze raz skonsultują rozwiązanie

Przedstawiciel ZIKiT zapewnia, że urzędnicy jeszcze raz zwrócą się z prośbą do zespołu konsultacyjnego ds. dostępności infrastruktury do potrzeb osób niepełnosprawnych o zaopiniowanie rozwiązania wyłączania sygnałów dźwiękowych.

Pyclik zapewnia nas, że po rozmowie władz ZIKiT-u z prezesem małopolskiego oddziału Polskiego Związku Niewidomych Janem Ortylem, rozwiązanie braku sygnalizacji dźwiękowej po godz. 22 jest przez nich również zaakceptowane.

Do urzędu wpłynęła jedna interwencja, aby po godzinie 22 jednak sygnalizacja świetlna działała wspólnie z dźwiękową. – Zdecydowanie mniej interwencji jest o pozostawienie sygnałów, niż próśb o ich wyłączenie – podkreśla Michał Pyclik.