W ciągu trzech godzin policjanci zatrzymali 37 pijanych kierowców

fot. Krzysztof Kalinowski

Tylko w ciągu trzech godzin małopolscy policjanci wykryli 37 kierowców znajdujących się pod wpływem alkoholu.

W poniedziałek policjanci od godz. 6 do 9 uczestniczyli w wojewódzkich działaniach. W trakcie kontroli przebadali 12 tysięcy kierowców, z czego 37 prowadziło samochód pod wpływem alkoholu.

W 20 przypadkach badanie trzeźwości wykazało ponad 0,5 promila alkoholu w organizmie, co wiąże się z popełnieniem przez kierującego przestępstwa w ruchu drogowym.

– Ostrzegamy, że jazda pod wpływem alkoholu jest zawsze niebezpieczna, bowiem nawet niewielka jego dawka wpływa na zdolność prowadzenia pojazdu. Ponadto alkohol obniża koncentrację i opóźnia reakcje kierowcy – mówi Barbara Szczerba z Komendy Wojewódzkiej Policji w Krakowie.

Przypomina, że kierowanie pod wpływem alkoholu zawsze wiąże się z zatrzymaniem prawa jazdy i uniemożliwieniem dalszej jazdy. Jeśli badanie trzeźwości wykaże od 0,2 do 0,5 promila, to kierowca odpowie za popełnienie wykroczenia i oprócz grzywny (nawet do 5 tys. zł) zostanie mu zatrzymane prawo jazdy na okres od 6 miesięcy do 3 lat.

Powyżej 0,5 promila kierowca będzie odpowiadał za popełnienie przestępstwa, które zagrożone jest karą pozbawienia wolności do 2 lat, a zakaz prowadzenia pojazdów zostanie orzeczony na okres od 3 – 15 lat. Grzywna może wynieść nawet 1 080 000 zł. Ponadto orzeczone zostanie świadczenie pieniężne – co najmniej 5000 zł na rzecz Funduszu Pomocy Pokrzywdzonym oraz Pomocy Postpenitencjarnej.

comments powered by Disqus