W Cogiteonie powstanie Akademia Dzieci. 10 wyjątkowych instalacji

fot. Cogiteon

10 instalacji edukacyjnych, które projektowane były z myślą o dzieciach w wieku 3-6 lat oraz dodatkowa sala, w której będzie można prowadzić zajęcia – to właśnie kryje się pod szyldem Akademii Dzieci. Przestrzeń dla przedszkolaków powstanie w Małopolskim Centrum Nauki Cogiteon.

We wtorek instytucja podpisała umowę na realizację przestrzeni dla dzieci przedszkolnych. Znajdzie się ona w nowym budynku, który już powstaje w krakowskiej dzielnicy Czyżyny. Najkorzystniejszą ofertę przedstawiła firma Deko-Bau.

Dzięki Akademii Dzieci program edukacyjny Cogiteonu obejmował będzie unikalną propozycję dla dzieci w wieku 3-6 lat. Przestrzeń Akademii, obejmująca ponad 150 mkw., będzie podzielona pomiędzy część ekspozycyjną oraz salę edukacyjną. Wystawa zawierać będzie 10 wyjątkowych instalacji, dzięki którym dzieci poznają tętniącą życiem przyrodę, zarówno świat zwierząt, jak i roślin.

– W naszej opowieści będziemy koncentrować się na gatunkach bytujących w ekosystemach lądowych znajdujących się na terenie Polski – tłumaczy Piotr Szymański, dyrektor Małopolskiego Centrum Nauki Cogiteon.

Wiele atrakcji

 Fragmenty ekspozycji będą się zmieniać. Na wystawie znajdzie się m.in. trzypoziomowy domek, który – w zależności od aranżacji – będzie albo norką borsuka, dziuplą w drzewie i ptasim gniazdem, albo norką chomika europejskiego, gniazdem badylarki i łąką pełną kwiatów i motyli. To tylko jedna z wielu atrakcji.

– Będą m.in. bujaki, gotowa do eksploracji kłoda drzewa czy eksponat pozwalający spojrzeć na świat okiem pszczoły. - Chcemy, aby instalacje angażowały różne zmysły. Będą treści dźwiękowe oraz bodźce dotykowe, wspierające rozwój dużej i małej motoryki oraz koordynacji ruchowej – opowiada Magdalena Sala, która czuwa nad projektem Akademii Dzieci w Cogiteonie. – Wiemy, że dla dzieci najlepszą formą nauki jest zabawa, dlatego skierujemy je na tory samodzielnego odkrywania i pozwolimy oddać się nieskrępowanej sztywnymi regułami edukacji – dodaje.

Wszystkie elementy będą kosztować 1,3 mln zł

W ogłoszonym w październiku 2021 roku przetargu najkorzystniejszą ofertę na realizację eksponatów, ale również budowę scenografii oraz wyposażenie Akademii Dzieci, przedstawiła firma Deko-bau. Podpisana na początku stycznia 2022 roku umowa zakłada realizację wszystkich elementów za prawie 1,3 mln zł do połowy kwietnia 2023 roku. Budowa oraz wyposażenie Małopolskiego Centrum Nauki Cogiteon jest dofinansowane ze środków europejskich. Całkowita wartość projektu to ponad 245 mln zł, z czego 173 mln zł obejmuje budowę nowej siedziby centrum.