W hołdzie ofiarom getta. Poruszające dzieło Pendereckiego zabrzmi w Filharmonii Krakowskiej

fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl

„Kadisz” Krzysztofa Pendereckiego otworzy koncerty inaugurujące 78. sezon artystyczny Filharmonii Krakowskiej. Publiczność będzie mogła również usłyszeć wybitne utwory Karola Szymanowskiego.

30 września oraz 1 października w sali koncertowej przy ul. Zwierzynieckiej wystąpią Orkiestra i Chór Filharmonii Krakowskiej pod batutą ich szefa artystycznego, Alexandra Humali. Zbliżające się koncerty nie tylko rozpoczną nowy sezon instytucji, ale także zwieńczą trzecią edycję Festiwalu Szymanowski / Polska / Świat.

Muzyczna modlitwa

W piątek o godz. 19:30 zabrzmi jedno z najbardziej wstrząsających i poruszających dzieł Krzysztofa Pendereckiego – „Kadisz”. Utwór powstał w 2009 roku na zamówienie miasta Łodzi, by oddać hołd ofiarom łódzkiego getta zlikwidowanego przez Niemców w roku 1944. Dzieło zostało skomponowane do słów żydowskiego poety, 15-letniego Abramka Cytryna, zamordowanego w obozie w Auschwitz.

– Napisanie kadyszu było dla mnie wielkim wyzwaniem, ponieważ takie utwory nie powstają często, a w naszej polskiej kulturze chyba w ogóle – wspominał Krzysztof Penderecki.

Utwór wybitnego kompozytora zaprezentują, oprócz Orkiestry i męskiej części Chóru Filharmonii Krakowskiej, Iwona Hossa jako sopran oraz Gerard Edery – tenor. Narrację poprowadzi zaś Sławomir Holland. W tradycji żydowskiej kadysz jest modlitwą odmawianą za zmarłych przez ich bliskich. W historii Filharmonii Krakowskiej dzieło to zabrzmi dopiero po raz drugi.

Wieczór z Szymanowskim

Podczas koncertów inaugurujących 78. sezon Filharmonii Krakowskiej publiczność będzie mogła usłyszeć również wybitne kompozycje Karola Szymanowskiego. W tym roku z jego osobą związane są aż trzy jubileusze – 140-lecie urodzin, 85. rocznica śmierci oraz 60-lecie nadania imienia Karola Szymanowskiego Filharmonii w Krakowie.

W programie I Koncert skrzypcowy op. 35 oraz III Symfonia „Pieśń o nocy” op. 27. Oba utwory, ukończone w 1916 roku, wpisują się w fazę twórczości kompozytora określoną mianem „impresjonistycznej”.

Partię solową w koncercie skrzypcowym wykona Jakub Jakowicz, laureat pierwszych nagród na konkursach skrzypcowych w Lublinie, Wattrelos we Francji i Takasaki w Japonii, jeden z trzech zwycięzców Międzynarodowej Trybuny Młodych Wykonawców w Bratysławie, a także laureat Paszportu „Polityki” i nagrody „Orfeusz”.

Z kolei III Symfonię „Pieśń o nocy” zaprezentują Orkiestra i Chór mieszany Filharmonii Krakowskiej oraz tenor Andrzej Lampert. Wokalista zaśpiewa wersy poematu XIII-wiecznego perskiego poety Dżalaluddina Rumiego w przekładzie Tadeusza Micińskiego.