W Krakowie może być nawet 2 tys. bezdomnych

fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl

Nasze miasto, jak każdy duży ośrodek, przyciąga zimą osoby bezdomne. Nie tylko dlatego, że łatwiej im jest zebrać pieniądze od przechodniów, ale również przez możliwość dostania regularnych posiłków i pomocy od MOPS-u czy innych organizacji zajmujących się bezdomnymi. Są oni jednak szczególnie zimą narażeni na niebezpieczeństwa.

Pod numer 986 dyżurni straży miejskiej czekają na informacje o miejscach, w których bezdomni znajdują schronienie. Funkcjonariusze oraz pracownicy MOPS-u nie czekają biernie na informacje, ale również aktywnie kontrolują miejsca, w których osoby bezdomne mogą przebywać.

MOPS przypomina, że bezdomni w Krakowie mogą otrzymać pomoc. Wystarczy, że zgłoszą się się do Działu Pomocy Bezdomnym, os. Teatralne 24. Mieszkańcy Krakowa również mogą informować o miejscach pobytu osób bezdomnych i konieczności udzielenia im pomocy w Dziale Pomocy Bezdomnym.

Mieszkańcy mogą także przekazywać dane o miejscach pobytu osób bezdomnych i konieczności udzielenia im pomocy do Zespołu Streetwork przy ul. Rakowickiej 21/4 pod numerami telefonów 607 806 813, 607 522 912 lub 603 035 732 – wystarczy wysłać SMS lub sygnał, a streetworkerzy oddzwonią.

Ponad 750 miejsc

Podczas zimy w Krakowie funkcjonuje 26 placówek, w których schronienie mogą znaleźć osoby bezdomne. Znajduje się tam blisko 760 miejsc.Posiłki dla osób bezdomnych wydawane są w 3 barach mlecznych oraz w restauracji „Dziurawy kocioł”.

– Obecnie korzysta z nich około 175 osób dziennie. Posiłki dowożone są również około 45 osobom przebywającym w Noclegowni i Schronisku dla Bezdomnych Mężczyzn przy ul. Makuszyńskiego 19a. Łącznie z posiłków w ramach programu dożywiania korzysta więc około 220 osób bezdomnych miesięcznie – informuje krakowski magistrat.