W Małopolsce powstaną nowe tężnie. Będzie ich ponad 20

fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl

22 nowe tężnie solankowe powstaną w tym roku na terenie Małopolski dzięki wsparciu samorządu województwa, który przeznaczył na ten cel 3,5 mln zł.

 W poniedziałek marszałek Witold Kozłowski przekazał pierwsze promesy na budowę obiektów samorządowcom z Powiatu Suskiego, Ziemi Sądeckiej i Podhala.

– Tężnie solankowe to różnego typu ratunek dla dróg oddechowych. Z obliczeń wynika, że mniej więcej godzina przebywania w tężni to blisko trzy doby przebywania nad morzem. Nie wszystkich na to stać, nie wszyscy mają czas na to, aby jechać na kilka tygodni nad morze i w ten sposób zaaplikować organizmowi niezbędna ilość różnego rodzaju mikroelementów, które wpływają pozytywnie na nasze zdrowie – mówił w Wysowej-Zdrój marszałek Witold Kozłowski.

Nowe obiekty powstaną w gminach: Uście Gorlickie, Podegrodzie, Nawojowa, Korzenna, Kamienica, Grybów, Gródek nad Dunajcem i Budzów oraz Muszynie.

W sumie dzięki wsparciu finansowemu województwa w łącznej wysokości ponad 1,5 mln na południu Małopolski powstanie 10 tężni wraz z infrastrukturą towarzyszącą: m.in. elementami drewnianymi, ławeczkami i oświetleniem.

Tężnie będą bezpłatne i ogólnodostępne zarówno dla mieszkańców jak i turystów. Zaprojektowano je tak, by bez przeszkód mogli z nich korzystać wszyscy, także dzieci, osoby z niepełnosprawnościami czy seniorzy.

Dofinansowanie województwa pokryje ponad 70% kosztów powstania obiektów, resztę dołożą zainteresowane gminy.

Konferencja prasowa w Wysowej-Zdroju
Konferencja prasowa w Wysowej-Zdroju

Powstało już 13 tężni

Konkurs „Małopolskie Tężnie Solankowe” jest realizowany od zeszłego roku. W jego ramach na terenie województwa powstało już 13 tężni solankowych. Większość z nich została już oddana do użytku i służy mieszkańcom regionu.

W tym roku, z uwagi na duże zainteresowanie projektem Zarząd Województwa Małopolskiego zwiększył kwotę przeznaczoną na realizację konkursu z 2,5 do 3,5 miliona złotych. Dzięki temu do grudnia na terenie regionu wybudowane zostaną 22 nowe obiekty.