W niedzielę bezpłatne przejazdy komunikacją miejską

fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl

W niedzielę 22 września kasowniki w tramwajach i autobusach będą wyłączone. To część trwającego Europejskiegi Tygodnia Zrównoważonego Transportu.

Kraków po raz 20. bierze udział w Europejskim Tygodniu Zrównoważonego Transportu i 17. raz z rzędu będzie uczestniczy w Europejskim Dniu bez Samochodu. Kampania potrwa do 22 września i ma na celu promowanie zrównoważonego transportu w miastach i gminach oraz zmianę zachowań mieszkańców. Tegoroczne hasło to „Bezpieczny ruch pieszy i rowerowy – chodźmy razem!”.

Bilet w komórce

Podczas ETZT promowane będzie korzystanie z parkingów Park+Ride, a policja, inspekcja transportu drogowego oraz wydział ewidencji pojazdów i kierowców UMK będą przeprowadzać kontrole emisji spalin w pojazdach.

Na ulicach miasta prowadzona będzie również akcja „Wystarczy 1 metr”, która ma na celu edukowanie kierowców, jak prawidłowo parkować, natomiast w ramach akcji „Bądź eko i wybieraj mobilne bilety komunikacji miejskiej” będzie okazja do bliższego zapoznania się z różnymi możliwościami bezgotówkowych rozwiązań płatniczych.

Plan tygodnia

We wtorek, 17 września i w środę, 18 września w godz. od 11.00 do 17.00 na rondzie Mogilskim za udział w ekologicznych warsztatach będzie można otrzymać jedną z sadzonek zamiokulkasów, skrzydłokwiatów lub wrzosów.

W piątek, 20 września, na Wydziale Mechanicznym Politechniki Krakowskiej (al. Jana Pawła II 37, budynek J – parter) odbędą się warsztaty „Chodź bezpiecznie z tramwajem”, czyli dzień otwarty symulatora tramwaju NGT-6.

Także w piątek, 20 września, w godz. 10.00–15.00 w Muzeum Lotnictwa Polskiego (al. Jana Pawła II) zorganizowane zostaną warsztaty w ramach programu Bezpieczny Kraków – m.in. symulatory dachowania, miasteczko rowerowe, pokazy sprzętu specjalistycznego.

Niedziela, 22 września – tak, jak w latach poprzednich, będzie Europejskim Dniem Bez Samochodu. W tym dniu w pojazdach komunikacji miejskiej będą wyłączone kasowniki. Obowiązują bezpłatne przejazdy liniami dziennymi i nocnymi autobusów i tramwajów.

comments powered by Disqus