W Nowej Hucie powstaje Dom Utopii za 22 mln zł

Dom Utopii powstaje w dawnym skrzydle Zespołu Szkół Elektrycznych nr 2 na osiedlu Szkolnym 26 fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl
Pracownie technik artystycznych, sala edukacyjna, galeria prezentacji i zaplecze dla rezydujących artystów. Tak będzie wyglądał powstający w Nowej Hucie Dom Utopii, który tworzy Teatr Łaźnia Nowa. Koszt inwestycji to ponad 22 mln zł.

Ośrodek rozwoju sztuki współczesnej i relacji międzyludzkich, czyli Dom Utopii – Międzynarodowe Centrum Empatii, powstaje w dawnym, nieczynnym skrzydle Zespołu Szkół Elektrycznych nr 2 na osiedlu Szkolnym 26. Jego otwarcie jest planowane na styczeń 2021 roku.

– W przyszłym roku rozstrzygniemy drugą część przetargu na aranżację i wyposażenie. Do końca 2020 zakończymy wszystkie prace budowlane – informuje Ewa Wolniewicz, dyrektor naczelna Teatru Łaźnia Nowa.

Baza

Łącznie 2200 m2 przestrzeni ma zapewnić teatrowi Łaźnia Nowa bazę warsztatową, wystawienniczą i rezydencyjną. W nowym miejscu mają się odbywać twórcze warsztaty, pokazy, lokalne debaty. Do współpracy teatr chce zaangażować m.in. artystów reprezentujących różne dyscypliny sztuki czy osoby o uznanym dorobku twórczym.

– Żyjemy w czasach, w których słowo „empatia” jest potrzebne. Chcemy, aby wszystkie realizowane tu projekty były współtworzone z lokalną społecznością. W krąg tych idei będziemy wciągać autorytety z całego świata – mówi Bartosz Szydłowski, dyrektor artystyczny Łaźni Nowej.

Zaproszenie do współpracy

Dziesięć pracowni posłuży za zaplecze dla międzynarodowego programu rezydencji artystycznych. Goście Domu Utopii zostaną zaproszeni do pracy nad projektami w dialogu z przestrzenią Nowej Huty i jej mieszkańcami.

– Dom Utopii będziemy rozwijać wspólnotę z mieszkańcami i zabierać do niej artystów, którzy będą przewodnikami po niej. Chcemy odwrócić relację między artystą a widzem, uczestnikiem wydarzenia. To uczestnik będzie tym ważniejszym w tej relacji – dodaje Małgorzata Szydłowska, koordynatorka projektu Dom Utopii.

Teatr prawa do użytkowania skrzydła dawnej szkoły nabył we wrześniu 2014 roku. W budynku odbyły się już projekty artystyczne Łaźni Nowej, m.in. instalacja „Szkoła utopii” Marka Chlandy i Marcina Chlandy oraz spektakl „Ostatnie zwierzęta” w reżyserii Magdy Szpecht.

Projekt finansowany jest ze środków UE i miasta. Jego koszt to ponad 22 mln złotych, z czego ponad 9 mln złotych pochodzi ze środków miasta.

 

comments powered by Disqus