W ogrodzie botanicznym powstaje nowa palmiarnia [ZDJĘCIA]

fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl

Konstrukcja jest już praktycznie gotowa, w niedługim czasie rozpocznie się szklenie. We wrześniu nowy budynek palmiarni ma zostać udostępniony do zwiedzania.

Trwająca na terenie Ogrodu Botanicznego UJ budowa to odpowiedź na pilną potrzebę. Jedna z najstarszych palm w Europie, 150-letni daktylowiec, po prostu nie mieściła się już w dotychczasowym budynku, co groziło obumarciem rośliny. Dodatkowo, stara szklarnia była już w złym stanie technicznym.

Teraz w tym miejscu stoi już nowa konstrukcja. – Prace postępują szybko. Kolejny etap to już szklenie i jeśli tempo się utrzyma, to wczesnym latem budowa się zakończy. Później potrzebujemy jeszcze trochę czasu na uporządkowanie terenu wokół – mówi nam prof. Józef Mitka, kierownik ogrodu.

Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, pod koniec września odbędzie się otwarcie.

Wszystko się zmieści

Jak tłumaczy prof. Mitka, nowy obiekt będzie odtworzeniem stanu poprzedniego, ale w większym wymiarze. Jednym z elementów jest zimownik, który został podwyższony o pięć metrów. Natomiast konstrukcja szklarni wysokiej, czyli zasadnicza część palmiarni, jest teraz wyższa o siedem metrów. To tam rośnie słynna palma daktylowa.

Czytaj wiadomości ze swojej dzielnicy:

Grzegórzki
comments powered by Disqus